71-årig fåreavler idømt fængsel for mishandling af får

dato

Retten i Kolding har den 26. maj 2026 dømt en fåreavler fra Grindsted-området for ikke at behandle sine får forsvarligt.

En 71-årig mand er blevet idømt en betinget fængselsstraf, bøde samt frakendt retten til at eje eller passe får.

Manden havde omkring 60 får til at gå på et område med brombærkrat, som fårene viklede sig ind i.

Sydøstjyllands Politi og en embedsdyrlæge frigjorde får fra brombærkrattet både den 14. og 15. november 2024. Får som ikke kunne komme fri ved egen hjælp. Den 15. november 2024 fandt de også et dødt får, som var viklet ind i brombærranker.

Forholdene gjorde, at Sydøstjyllands Politi og embedsdyrlægen besigtigede hele besætningen på flere arealer omkring Grindsted den 21. november 2024. Embedsdyrlægen beskrev mange tynde får og nogle halte. Selvom der blev givet pålæg om, at der straks skulle iværksættes en række foranstaltninger, herunder ske undersøgelse af, hvorfor mange af fårene var for tynde, så var der ikke fulgt tilstrækkeligt op på tingene ved myndighedernes opfølgning den 4. december 2024.

Tilsynsbesøgene udmøntede sig i en række tiltalepunkter. To tiltalepunkter for uforsvarlig behandling af får, fire tiltalepunkter for grovere uforsvarlig behandling af får, et tiltalepunkt for grovere uforsvarlig behandling med karakter af mishandling af det får, der døde, samt et tiltalepunkt for ikke at efterkomme politiets pålæg.

Straffen skulle fastsættes som en såkaldt fællesstraf med en dom fra januar 2025, der vedrørte lignende forhold begået tilbage i slutningen af 2020 og i begyndelsen af 2021, hvor fåreavleren blev idømt 60 dages betinget fængsel og betinget frakendelse af retten til at beskæftige sig med får.

Retten fastsatte fællesstraffen til tre måneders betinget fængsel, en tillægsbøde på 50.000 kroner samt frakendelse af retten til at eje, bruge, passe eller slagte får eller i øvrigt beskæftige sig personligt med får.

Fåreavleren havde under sagen nægtet sig skyldig og tog betænkningstid i forhold til eventuelt at anke dommen.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Sydøstjyllands Politi.
Kilde: Sydøstjyllands Politi