Fredag den 14. februar 2025 kl. 16:00 åbner Frellsen Chokolade dørene til et særligt flødebollekursus. Kurset er en perfekt mulighed for at fejre Valentinsdag på en kreativ og lækker måde sammen med din partner eller kommende partner.
Håndlavede flødeboller med et twistDeltagerne vil lære at fremstille 10 flødeboller med en lækker hindbærskum, der passer perfekt til den romantiske anledning. Flødebollerne overtrækkes med ægte belgisk chokolade og kan dekoreres med sukkerhjerter eller drys, alt efter hvad fantasien byder.
Alt hvad du behøver at videKurset inkluderer vejledning i sprøjteposeteknik, chokoladetemperering og råvarekendskab. Derudover får deltagerne notepapir med information om chokolade og temperering samt mulighed for at låne nødvendigt køkkengrej som dyppegaffel og forklæde.
Hver deltager får 10 håndlavede flødeboller med hjem i Frellsen æsker, og kan vælge mellem vaffel- eller marcipanbunde.
Praktisk information
Dato: Fredag 14. februar 2025
Tid: Kl. 16:00
Sted: Frellsen Chokolade, Akseltorv 4, 6000 Kolding
Entré: 325 kr
Varighed: 1-1,5 time
Målgruppe: Voksne (minimum alder 10 år)
Adgang kun for betalende deltagere
Kurset skal bookes via link
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her