Kolding IF U19 Piger sikrede sig en overbevisende sejr over HB Køge lørdag den 14. juni 2025. Hjemmeholdet dominerede kampen og vandt med 4-1.
Træner Josefine Ladegourdie udtrykte stor tilfredshed med præstationen: "Jeg er meget tilfreds med kampen, hvor vi formår at opholde det høje niveau og tempo fra sidste weekend." Kolding IF U19 Piger formåede at udnytte deres defensive struktur og var særlig effektive i deres omstillinger. "Vores lave blok, mod en lidt anden struktur, fandt vi sindssygt godt, vi var gode til at løfte os og kørte nogle gode omstillinger herfra," siger Josefine.
Kampens højdepunkt var midtbanens solide præstation. Træneren fremhævede præstationen fra Lærke Friis, Marie Dahlmann og Laura-Sofie Johansen: "De har hver især deres egne spidskompetencer, som de sætter godt i scene og styrer generelt midtbanen flot."
Selvom sejren var sikker, peger Josefine på områder, hvor holdet kan udvikle sig yderligere. "Vores tålmodighed med bolden skal vi øve lidt på, og så vurderingen i forhold til hhv. at øge og sænke tempoet i kampen." For at fortsætte sejrsstimen vil holdet fokusere på at forbedre disse elementer.
Kampen var en demonstration af Kolding IF U19 Pigernes evne til at spille sammen som en enhed, og især midtbanens styrke gav holdet momentum. "Vi formåede virkelig at kontrollere midtbanen, og det gjorde en stor forskel i dag." lyder det fra træneren.
Næste kamp for Kolding IF U19 Piger er et opgør imod AGF. Det udspiller sig i Vejlby/Risskov Centret d. 22. juni klokken 13:00.
Kampens resultat: 4-1 til Kolding IF U19 Piger
Række: U19 Piger Liga 2024/25