Harteværket inviterer til flere unikke vandreture, der kombinerer naturskønne omgivelser med spændende fortællinger om Koldings historie og fremtid. Uanset om du er interesseret i fortidens katastrofer, anlægsarbejder eller fremtidens klimabeskyttelse, er der noget for enhver smag.
Vandretur den 16. oktober: En rejse tilbage i tidenDen 16. oktober kl. 12:30 kan du tage med på en rejse tilbage til en tid før mobiltelefoner og iPads. Her vil du høre om ønsket om alternativ energi, der skabte Danmarks eneste vandkraftværk med et 25 meters fald. Turen byder på fortællinger om Mikkel Thomsens genistreg og de hårdtarbejdende børster, samt fremtidens klimabeskyttelse.
Vandreture den 18. oktober: Dykkerture i Koldings historieDen 18. oktober tilbyder Harteværket to vandreture med start kl. 09:30 og kl. 10:00. Begge ture er 13 km lange og byder på farverige fortællinger om alt fra glemte katastrofer til betydningsfulde omformninger af landskabet. Du vil høre om Grønsø katastrofen, Dronning Dorotheas saltkanal, og hvordan Harteværket måske igen kan få betydning for Kolding.
Derudover vil turene give indblik i nogle af de anlægsarbejder, der nu skal sikre Kolding mod oversvømmelser. Mikkel Thomsens genistreg, der for mere end 100 år siden satte gang i byens elektriske udvikling, kan igen blive en gevinst for Kolding.
Praktisk informationDatoer: Torsdag den 16. oktober 2025 og lørdag den 18. oktober 2025
Tidspunkter: 16. oktober kl. 12:30; 18. oktober kl. 09:30 og kl. 10:00
Sted: Harteværket, Alpedalsvej 107A, 6000 Kolding
Entré: 85/45 kr. voksen/barn (18. oktober kl. 09:30); 65/45 kr. voksen/barn (18. oktober kl. 10:00 og 16. oktober)
Billetkøb: Køb billetter her for turen den 18. oktober kl. 09:30; øvrige billetter via Kolding Billetten
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her