Oplev orkis: En historisk håndarbejdskunst i Kolding

dato

FOF Sydjylland inviterer til en spændende workshop i orkis på Kolding Uddannelsescenter søndag den 2. marts 2025. Arrangementet er åbent for både begyndere og øvede, der ønsker at udforske denne unikke knytteteknik, der har været populær siden 1700-tallet.

Orkis er en håndarbejdsteknik, der stammer fra det italienske ord "occhi," som betyder øje. Teknikken består af mange små løkker og ringe, og har været udbredt i Europa siden begyndelsen af 1700-tallet. Det blev især populært blandt adelige og kongelige, herunder Kejser Napoleons hustru Josephine, som opfandt en knude, der stadig bærer hendes navn.

Orkis' historie og anvendelse

Oprindeligt blev orkis betragtet som "det overflødige håndarbejde" på grund af sin popularitet i overklassen. Men med tiden spredte teknikken sig til andre samfundslag, og i Danmark nåede orkis sin storhedstid omkring 1. Verdenskrig. Selvom interessen dalede i midten af det 20. århundrede, har nye instruktionsbøger og Dansk Orkisforening genoplivet interessen.

En kreativ dag for alle

Workshoppen i Kolding er en fantastisk mulighed for at lære eller forbedre dine færdigheder i orkis. De smukke kreationer, der bliver lavet, kan anvendes som dekorative elementer til servietter, pynteting til hjemmet og til det fine tøj. Underviseren Kirsten Wind Hansen vil guide deltagerne gennem teknikken.

Praktisk information:
Dato: Søndag 2. marts 2025
Tid: Kl. 10:00
Sted: KUC- Kolding Uddannelsescenter, Ågade 27, 6000 Kolding
Entré: Ikke oplyst
Arrangør: FOF Sydjylland
Målgruppe: Alle
Hold: 2516088



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Opslag fra vores lokale erhvervAnnoncørbetalt indhold
Boliger til salg i Kolding

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.