Teaterskolen Kolding har på deres Facebook-side introduceret fire unge skuespillertalenter, der tager del i skolens kommende teaterprojekter.
Augusta, som spiller både Frk. Line og "den gule lilje," og Pippi, der optræder som en norsk fætter og gåseurt, har begge delt en særlig interesse for solsikken, en blomst med historiske betydninger i antikkens Grækenland.
Karla har fået rollen som både botanikprofessoren, en blå viol og Dukke Sophie, mens Frida spiller et byrådsmedlem, en blå viol og røgmanden. Begge skuespillere har deres unikke favoritblomster, der endda forbindes med interessante kulturelle fakta.
Teaterskolen opmuntrer alle til at følge med på deres Instagram for flere karakterintroduktioner i den kommende uge.
Kilde: Teaterskolen Kolding