“Living is in the detail” åbner i Nicolai Kunst og Design fredag 15. august og præsenterer værker fra lokale talentfulde kunsthåndværkere og designere.
I hjertet af Kolding åbner Nicolai Kunst og Design dørene til en ny og spændende udstilling, "Living is in the detail", arrangeret af Danske kunsthåndværkere & Designere Syd. Ferniseringen finder sted fredag den 15. august fra kl. 16 til 19, hvor publikum kan få et første kig på de mange unikke værker, der udforsker de små detaljer, som gør design levende og meningsfuldt.
Om udstillingen
"Living is in the detail" fremhæver betydningen af detaljer i kunst og design, hvor lokale kunsthåndværkere og designere viser deres kreative arbejde. Udstillingen, som kan opleves frem til søndag den 19. oktober, skaber en platform for både etablerede og nye talenter til at nå ud til et bredere publikum og stimulere diskussioner om nutidigt design og kunsthåndværk.
Praktisk information
Interesserede kan besøge Nicolai Kunst og Design i deres åbningstider: tirsdag til torsdag fra kl. 09.00 til 16.00 og i weekenderne fra kl. 10.00 til 15.00. Lokalet er lukket mandage og fredage. Nicolai Kunst og Design findes på Skolegade 2C, Kolding, for dem som ønsker at opleve kreativiteten blomstre.
Læs mere om udstillingen på Facebookopslag eller besøg Nicolai Kultur for yderligere information.