Kolding Kommune går nye veje for at gøre det lidt lettere at finde en ledig parkeringsplads i Kolding midtby. Fra 15. juni kan bilister via mobilen gratis booke en p-plads, som kommunen har lejet hos virksomheder, organisationer, boligselskaber, m.fl.
Dårligt vejr har forsinket den omfattende renovering af Borchs Gård i Kolding midtby.
163 personer mistede livet i trafikken i 2020, og det er det laveste antal siden før 1930’erne. Det viser Vejdirektoratets endelige ulykkestal for 2020, som netop er offentliggjort.
Hvis ikke du allerede har styr på solrådene, kan du blive klogere på de tre S’er lige her.
Hvert år smides der 540.000 ton spiselige fødevarer ud i Danmark. Fødevarerne har en værdi på 8,4 milliarder. Madspildet sker både rundt omkring i hjemmene, og når der skal produceres og sælges fødevarer.
Et nyt træningscenter, hvor alle er velkomne, er åbnet på Niels Bohrs Vej 3B i Kolding. Det er parret Kathja Sejer Klug og Andreas Klug, der driver centret. De har altid interesseret sig for træning, og nu har de skabt et center med lige præcis de faciliteter og værdier, som de selv godt kan lide.
I løbet af juni måned modtager alle borgere i Kolding Kommune en grå plastikkasse med låg. Kassen er til farligt affald, småt elektronik og batterier – og fra 1. juli er det muligt af få hentet kassen med farligt affald derhjemme.
Selvom flere udenlandske rejsemål er åbnet op, er der fortsat mange, som vælger at holde ferie i Danmark. Når sommerferien skal planlægges, kan det dog hurtig blive en dyr fornøjelse. Vi har derfor samlet tre anbefalinger til, hvad du kvit og frit kan opleve i Region Syddanmark.
I løbet af 2020 blev mere end 67.000 nye hunde registreret i Danmark, hvilket er det største antal nyregistreringer i over 10 år.
Hovedvej 170 mellem Christiansfeld og Kolding vil være lukket for gennemkørsel ved den gamle grænse syd for Taps fra lørdag kl. 09, og indtil arbejdet med at etablere et nyt mindesmærke er færdigt – senest søndag kl. 21. I perioden vil der være omkørsel via Vejstruprødvej og Tingskovhedevej.
En tidligere jernbanestrækning i Kolding, Troldhedestien, står nu klar som et attraktivt naturtilbud til alle borgere – også de med særlige fysiske eller psykiske behov. En skovterrasse, shelters og et madpakkehus er blandt de nye faciliteter, som er blevet opført med støtte fra Realdania, Lokale og Anlægsfonden, Friluftsrådet og Kolding Kommune.
For 2 weekender siden kæmpede 113 af landets dygtigste gymnaster om en plads på DGI Verdensholdet. Den 19/5 kl. 20:00 blev holdet offentliggjort og nu er der sat navne på de 28 gymnaster, der er kommet igennem nåleøjet. Selma Lind Geirsdottir fra Kolding er med på holdet.
Vejrudsigten lover masser af sol i weekenden, og det er tid til at finde solcremen frem. Desværre undervurderer mange danskere behovet for at beskytte sig, når de steger i solen i Danmark, viser en ny undersøgelse. Husk beskyttelsen – også i Danmark, lyder det fra overlæge.
Det kommunale beredskab fra TrekantBrand og den fælleskommunale miljøvagt har på det seneste flere gange været kaldt ud til indløbskanalen ved Harteværket i Kolding fordi forbipasserende har opdaget, at der ligger olie på vandoverfladen.