Kolding Half Run Club opfordrer alle løbeglade til at deltage i deres næste gratis fællestræning, hvor distancer fra 3 til 15 km kan vælges. Træningen afsluttes med kaffe fra Kaiser Kaffe og kage fra Easyfood, hvilket skaber en hyggelig atmosfære.
Arrangementet byder på fællesskab og motion i et afslappet miljø, hvor ingen krav om deltagelse i Kolding Half er nødvendigt for at deltage. Det er en oplagt mulighed for både rutinerede og nye løbere til at nyde en formiddag i frisk luft med en ven eller alene.
Campus Kolding takker for en vellykket Campus Fair, hvor stemningen var helt i top. Arrangementet bød på en bred vifte af aktiviteter, herunder foreningsudforskning, workshops, sportsaktiviteter, designshopping, CV-fotografering og karriererådgivning, der gav de studerende et indblik i livet på campus.
Deltagerne opfordres nu til at dele deres oplevelser og feedback for at forbedre næste års fair. Som en ekstra motivation trækkes der lod om biografbilletter blandt de besvarelser, der indsendes via det tilgængelige spørgeskema.
Paw Kristensen fra By & Havn i Balance opfordrer til brug af tidligere præsenterede planer for Koldings havneområder. I et nyligt opslag på deres Facebook-side understøtter han Kolding Kommunes frihed til at adoptere deres forslag, som har til formål at styrke byens sammenhængskræft uden negative miljøindgreb.
Specifikt roser Kristensen initiativet Ny Marina Syd, der undgår omfattende byggeplaner og dumping i Lillebælt. Han fremhæver de mange bud By & Havn i Balance har fremlagt for at forbedre området på en bæredygtig og sammenhængende måde.
Lørdagens håndboldkamp i Kolding bød på gys og grin, da Busterbanden sørgede for halloweenstemning blandt spillere og fans.
Arrangementet, der fandt sted i forbindelse med weekendens kamp, var fyldt med aktiviteter som græskarskæring, følebokse fulde af mystiske overraskelser og ikke mindst en "mystisk" lilla slushice, som deltagerne kunne nyde.
KIF Kolding takker alle deltagere for at gøre dagen mindeværdig med masser af entusiasme og gejst. Besøgende opfordres til at blive en del af Busterbanden og støtte klubben i fremtidige events.
Frivillig Kolding informerer om, at lokale foreninger nu har mulighed for at modtage gratis opbevaringsspande fra Redux Kolding. I alt uddeles 1.200 spande, og princippet er først-til-mølle.
Spandene kan bruges til alskens formål såsom udstyr, bolde og brænde, men de indgår ikke i kommunens affaldsordning, så foreningerne skal selv stå for tømning, hvis de anvendes til affald. Interesserede kan læse mere og kontakte Redux Kolding via kommunens hjemmeside.
Nicolai Kultur inviterer til en aften med klassisk musik den 27. oktober, hvor Kulturskolen Koldings talentfulde strygeorkestre, Spirestrygerne, Juniorstrygerne og KOUSY, vil opføre værker af barokmestrene Purcell, Bach og Pachelbel.
Koncerten finder sted på Nicolai Scene i Kolding fra kl. 18:30 til 19:30. Det er en gratis begivenhed, hvor alle interesserede kan nyde musikken uden at skulle tilmelde sig på forhånd, lyder det fra opslaget på Facebook.
Ventilen Kolding annoncerer en kreativ aktivitet for unge, når de torsdag den 23. oktober besøger Fifleriet for at male keramik. Arrangementet tilbyder en hyggelig aften med fokus på fællesskab og kreativ udfoldelse.
Deltagerne mødes kl. 18:30 ved Banegårdspladsen 12, hvorfra de følges til Fifleriet. For førstegangsdeltagere er der mulighed for at ankomme kl. 18 til en introduktion om Ventilens arbejde. Egenbetalingen for aftenen er 35 kr. Arrangementet lover en sjov og kreativ oplevelse i godt selskab.
Nova Boulevard åbner for adgang til erhvervsområdet ved Tankedalsvej og styrker forbindelsen til Hylkedalsvej
Kolding Kommune og TrekantBrand inviterer borgere til workshop om, hvordan man beskytter sin ejendom mod oversvømmelser, med både praktiske øvelser og info om beredskabsplaner.
Nicolai Kultur var værter for en kreativ fyraftensworkshop, der samlede Koldings butikker i Latinerkvarteret. Deltagerne skabte små spøgelser til Halloween-vinduerne og blev forkælet med "mørkets magi" på flaske samt søde sager til den hule tand.
Sissel fra Kolding Stadsarkiv bidrog med spændende fortællinger om Låsbygade-kvarterets historie fra de dunkle dage. Workshoppen skabte en stemningsfuld og lidt uhyggelig aften i hjertet af Kolding, perfekt til at gøre klar til den forestående Halloween.
Kolding Havn delte en fascinerende indsigt i fragtskibers volumener og deres mulige sammenligning med olympiske svømmebassiner. I dag, mandag, kunne man i havnen finde tre ud af fire skibe i størrelsen Gross Tonnage (GT) 2.700. Hvert af disse skibe har et indre rumfang på 9.720 m3, svarende til næsten fire olympiske svømmebassiner, hvert fyldt med 2.500 m3 vand.
Opslaget forklarer om omregningsformlen for GT og hvordan denne bruges til at forstå skibets rumindhold – helt fra lastrum til kabine, og fra brændstoftanke til ferskvandsbeholdning. Det indeholder også en sammenligning af lastevne og volumen for fragtskibe, hvor DWT (Deadweight Tonnage) varierer betydeligt blandt skibe af lignende indre volumen.
NiCOLAI Kultur og Krypt inviterer til et unikt Halloween-event med gratis koncert i Kolding den 31. oktober. Aftenens program byder blandt andet på den norske metalgruppe SIBIIR, der har vakt opsigt med deres nyskabende og genrebrydende musikstil.
Fra starten klokken 20.00 på Nicolai Scene vil også den dansk/færøske trio GRAVA fylde salen med tung og atmosfærisk sludge metal. Dørene åbner allerede klokken 19.00, og eventet indgår i ‘Mørkets Magi i Kolding’.
For yderligere information, kan man besøge NiCOLAI Kulturs hjemmeside.
Kolding IF Women kan stolt melde, at 11 af deres spillere er udtaget til forskellige landshold under den aktuelle landsholdspause.
Emma Veletanlic er blandt de udvalgte, da hun skal repræsentere det bosniske A-landshold endnu engang. Samtidig er Kamma Fredsted blevet indkaldt til det danske U17-landshold for at deltage i EM-kvalifikationen. Den imponerende række af udtagelser understreger klubbens stærke talentudvikling og internationale engagement.
Foreningen Business Kolding inviterer til årets sidste BusinessBar torsdag den 20. november. Arrangementet finder sted hos Whisky.dk, og der er lagt op til en eftermiddag fyldt med julestemning.
Der er arrangeret transport til og fra Pakhuset, hvor bussen afgår klokken 14:45 og vender tilbage klokken 17:00. Medlemsvirksomheder deltager ved at præsentere lækre smagsprøver, og der vil være rig mulighed for at netværke i hyggelige omgivelser.
Medlemmer opfordres til at tage en gæst med for at vise, hvad netværket i Foreningen Business Kolding kan tilbyde. Interesserede kan finde flere oplysninger og tilmelde sig begivenheden online.
Candra fra Frivillig Kolding har fået omtale i medierne for sin indsats for personer med senfølger efter overgreb. Gennem Frivillig Kolding tilbyder de samtaleforløb i samarbejde med CSM og Kvisten, som begge er dedikeret til at støtte dem, der har brug for hjælp til at bearbejde deres oplevelser.
Frivillig Kolding opfordrer interesserede til at møde den engagerede Candra, hvis man ønsker at blive frivillig indenfor området. Hendes historie er både inspirerende og motiverende, hvilket gør en forskel for mange.