Seest Boldklubs traditionsrige banko-aften blev igen afholdt ved Bakkeskolen tirsdag aften, hvor lokalbefolkningen mødte talstærkt op til en hyggelig aften med præmier på højkant. Arrangementet er kendt for at samle lokalområdet og samtidig støtte klubben, da overskuddet går til Seest Boldklubs medlemmer.
Lokale virksomheder fra både Seest og resten af Kolding bidrog med præmier, der var med til at gøre aftenen ekstra festlig. Klubben sender en stor tak til sponsorerne og alle de frivillige, som var med til at skabe en fantastisk aften. Seest Boldklub ser allerede frem til næste års banko-aften med stor forventning.
KIF Kolding har offentliggjort, at de i 6. runde af pokalturneringen står overfor en udekamp mod Vejle Håndbold Klub. Kampen skal spilles i DGI-Huset i Vejle, hvor værterne normalt spiller i 2. division.
Det bliver et sjældent og spændende lokalopgør mellem de to klubber. Den præcise dato og tidspunkt for kampen vil blive offentliggjort snart, og det skal ske inden den 27. august. Fans kan se frem til en kamp præget af rivalisering og lokal stolthed.
Med rødder helt tilbage til 1923 har Schrøder A/S udviklet sig fra en lokal elforretning til et moderne el-firma med stærke værdier og høje faglige standarder. I dag kombinerer virksomheden stolte traditioner med nutidens teknologiske løsninger og et markant fokus på kvalitet og personlig service.
Så er der nyt fra Tufra Dyrecenter
Kolding Teaterforening har meddelt, at alle billetter til cabaret'en "Måske ku' vi" den 13. april er blevet revet væk. Denne forestilling, som finder sted på Cafe Liva, er blevet mødt med stor interesse fra publikum.
For dem, der ikke nåede at sikre sig billetter, er der gode nyheder. Cafe Liva vender tilbage i næste sæson med et nyt musikalsk portræt, denne gang af en af Danmarks store rockpoeter. Kolding Teaterforening opfordrer derfor interesserede til at holde øje med de kommende sæsonplaner.
Så er der nyt fra Nybolig Kolding
Campus Kolding inviterer lokalsamfundet til en uge fyldt med forskellige begivenheder, der spænder fra intime samtalesaloner til hektiske danseaftener. Med aktiviteter fordelt over flere dage er der noget for enhver smag.
Torsdag kan man opleve både en samtalesalon på Books & Beans og se fodboldkampen mellem Danmark og Nordmakedonien på Den Engelske Pub. Fredag byder på en stemningsfuld koncert med Rumpistol Ensemble på Godset.
Lørdag står i kreativitetens tegn med en spinning workshop i Bygning 5, og dagen rundes af med Dancehall Night på Knuds Dance Hall. Yderligere information om arrangementerne kan findes på Campus Koldings eventside.
Teaterskolen Kolding inviterer til det årlige skolemøde og generalforsamling den 12. april. Her vil der blive valgt nye medlemmer til bestyrelsen, og skolen opfordrer særligt forældre med relevante kompetencer, erfaring eller engagement til at stille op.
Bestyrelsesarbejdet spiller en central rolle i udviklingen af skolen, der fokuserer på at tilbyde en inspirerende teaterskole for børn og unge. Skolen er i fremgang og byder på gæsteundervisere og elevforestillinger, alt muligtgjort af det frivillige engagement.
Teaterskolen understreger, at alle bidrag tæller, og at man bidrager med det, man kan og ønsker. Der er brug for hjælp fra dem med erfaring inden for organisation, økonomi, fondssøgninger eller projektarbejde, eller som generelt brænder for teatersport.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Så er der nyt fra Osten Kolding
Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser fra dagligvarebutikker i Kolding og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Bilka, Coop365, Føtex, Meny, Netto, Rema 1000, SuperBrugsen og Kvickly.
Så er der nyt fra Løwenstein Fysioterapi
9 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Kolding. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Den kommende uge i Kolding byder på en bred vifte af aktiviteter lige fra motionsgymnastik og linedance til hyggelige madoplevelser og udfordrende quizzer.
Kolding KFUM Atletik og Motion deltog i dag i Craft Løbe Cup i København, hvor flere medlemmer præsterede imponerende resultater på den hurtige, flade rute.
Hjalte Sørensen løb sin hidtil bedste tid på 17.40 og opnåede en 9. plads i kategorien for drenge 16-17 år. Agnes Bang Hansen satte personlig rekord med en tid på 18.57, hvilket sikrede hende førstepladsen blandt piger 14-15 år. Gry Adamsen opnåede sæsonens bedste tid på 19.37 og blev nummer to i piger 18-19 år.
Koldingløberne viste stærke takter og indtjente vigtige point i kampen om titlen som Danmarks sejeste ungdomsklub.