Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kolding

Lokalt nyt
2 timer siden

KIF Kolding klar til afgørende playoffopgør mod Aarhus Håndbold

Lørdag kl. 16:00 står KIF Kolding overfor det andet playoffopgør mod Aarhus Håndbold. Kampen spilles i Skæringhal, som forventes at være propfyldt og fyldt med intensitet.

Med en sejr i bagagen fra første opgør, hvor KIF Kolding vandt 34-30 i AL Sydbank Arena, er holdet godt rustet til endnu en kamp. En ny sejr vil sikre, at KIF Kolding avancerer i deres oprykningsjagt.

Thorsten Fries fra KIF Kolding nævner vigtigheden af at udnytte det momentum, holdet fik fra fredagens kamp, som en del af strategien frem mod lørdagens opgør. Læs mere om optakten via linket på deres hjemmeside.

Opslagstavlen
Sponsoreret
Lige nu!
Lokalt nyt
56 minutter siden

Kulturforum Würth Kolding fremhævet i Børsen for kunstarbejde

I dag præsenteres Kulturforum Würth Kolding i Børsens midtersektion, hvor journalist Tom Okke har portrætteret forumet og dets betydningsfulde arbejde med kunst. Artiklen beskriver blandt andet historien bag Würths imponerende kunstsamling, som er en af Europas største private samlinger.

Kulturforum Würth Kolding lægger vægt på, at kunst skal være tilgængelig for alle, hvilket fremhæves som en vital del af Würths DNA. Denne tilgang styrker trivsel og identitet på arbejdspladsen, især blandt unge medarbejdere.

Interesserede kan læse hele artiklen på Børsens digitale platform eller i dagens trykte avis. Det understreges, at kunst på arbejdspladsen kan have en positiv indflydelse og skabe en stærkere identitet.

Lokalt nyt
1 time siden

Idrætsdag på Munkensdam Gymnasium fejret med engagement og glæde

Eleverne på Munkensdam Gymnasium oplevede en levende idrætsdag, da klasserne mødtes i konkurrencer fyldt med både gamle traditionsrige og nye innovative discipliner. Under strålende forårssol dystede eleverne i aktiviteter som 'jorden er giftig', 'koneløb', tovtrækning og den nytilkomne 'katapult'.

Alle klasser deltog med et mix af udklædning, godt humør og stærk fighterånd i håbet om at vinde. 1u kunne glæde sig over at vinde det hele, med 3z på en flot andenplads og 2y på tredjepladsen. Gymnasiets tak gik til både de entusiastiske elever, lærerne der fungerede som officials, Allan for grillpølserne og ikke mindst idrætslærerne for arrangementets fantastiske planlægning.

Lokalt nyt
1 time siden

KIF Kolding spiller vigtig playoffkamp mod Aarhus Håndbold

I dag retter KIF Kolding blikket mod Aarhus, hvor holdet møder Aarhus Håndbold i den anden playoffkamp om oprykning. Dagens kamp finder sted i Skæringhallen, hvor spændingen er høj i opgøret om opgradering til en højere række.

Kampen fløjtes i gang kl. 16:00, og selvom billetterne allerede er udsolgt, behøver KIF Kolding-fans ikke gå glip af begivenheden. Klubben tilbyder opdateringer live via DitekteSport og på deres Instagram-story, så alle kan følge med i den besværlige jagt på oprykning.

Lokalt nyt
18 timer siden

HH Elite gæstede KIF Kolding og efterlod en varm hilsen

KIF Kolding delte på Facebook, hvordan HH Elite lånte deres faciliteter, inklusive AL Sydbank Arena og omklædningsrummet, søndag. Efter besøget efterlod HH Elite en venlig besked på opslagstavlen, hvilket vakte glæde hos KIF Kolding.

Klubben har videreformidlet hilsenen til spillertruppen og ser frem til næste besøg fra HH Elite den 29. april, når Viborg HK også gæster arenaen.

Lokalt nyt
18 timer siden

Kolding Talent fejrer EM-guld med Lasse G. Thomsen

Kolding Talent ønsker Lasse G. Thomsen og det danske juniorlandshold et kæmpe tillykke med deres triumf ved europamesterskaberne. Holdet leverede en bemærkelsesværdig præstation med en samlet score på 5107 kegler, hvilket bragte dem til topplaceringen.

I en intens semifinale besejrede Danmark Frankrig, og i finalen stod Norge for skud i et medrivende skandinavisk opgør. Danmarks juniorlandshold sikrede guldet med en sejr på 971-942. Kolding Talent hylder indsatsen fra Thomsen og hans holdkammerater, der sammen bragte guldet hjem til Danmark.

Lokalt nyt
19 timer siden

Kolding Miniby genopfører ikonisk Tordenskjold-model

Kolding Miniby har netop afsluttet genopførelsen af den historiske model af det tidligere Rosenberg Hotel, kendt som Tordenskjold. Bygningen var i så dårlig tilstand, at det blev besluttet at bygge den på ny.

Den nyopførte model er nu blevet placeret i minibyen, hvor besøgende kan nyde det genfødte stykke af Koldings historie. Kolding Miniby fortsætter deres arbejde med både renoveringer og nye konstruktioner, så der altid er noget nyt at opleve.

Lokalt nyt
19 timer siden

Kulturweekend i Kolding byder på musik og teateroplevelser

KulturKolding har sammensat en weekend fyldt med kulturelle aktiviteter, fra quizshows og operaarier til livemusik og festivalstemning.

Fredag og lørdag kan man deltage i "Det store 90'er quizshow" på Dronning Dorothea Teatret. Lørdag aften præsenterer Nicolai Biograf et samarbejde mellem DR Symfoniorkesteret og tenoren Jonas Kaufmann.

Hele weekenden kan man besøge Gunst Festival i Brændkjærhallen, og søndag slutter festlighederne af med Kresten Osgood Kvintet i Bjert Gamle Brugs.

Lokalt nyt
19 timer siden

Kolding Boldklub klar til vigtige udebanekampe lørdag

Kolding Boldklub ser frem til en spændende fodboldlørdag med to afgørende udebanekampe for klubbens mandskaber i Serie 1 og Jyllandsserien.

Serie 1-holdet spiller mod Helle FC kl. 13.00 på Agerbæk Stadion, mens Jyllandsserie-holdet står overfor Odder Fodbold kl. 15.30 i Spektrum Odder.

Klubben opfordrer spillere og fans til at holde gejsten høj og ønsker held og lykke til holdene i morgenens kampe.

Lokalt nyt
19 timer siden

Fjernvarme- og cykelstiprojekt spærrer Skolebakken for biltrafik frem til sommerferien

EWII Varme udskifter fjernvarmeledning ved Skolebakken med koordineret cykelsti-projekt og påvirker trafikken frem til sommerferien.

Fjernvarme- og cykelstiprojekt spærrer Skolebakken for biltrafik frem til sommerferien
Kilde: Kolding Kommune
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
20 timer siden
Lokalt nyt
20 timer siden

Bæredygtighed sætter agendaen hos Bygning 5 - Nicolai

Bygning 5 - Nicolai har planlagt en uge fyldt med bæredygtige og kreative aktiviteter i forbindelse med verdensmålsugen. Aktiviteterne strækker sig fra mandag den 20. til torsdag den 23. april, og finder sted i både Makerspace og Stitch Studio.

For dem der ønsker at udforske deres kreative side, er der flere muligheder for at deltage i åbne sessions i Makerspace om aftenen, eller deltage i workshops som laver bivoksklude – selvom denne imidlertid er udsolgt indtil næste arrangering ved Repair & Remake Festival den 15. maj.

Onsdagens tilbud inkluderer en unik mulighed for at lave kunst med svampe, mens torsdagen byder på en KlimaHandledag hvor deltagerne kan hjælpe Mødrehjælpen ved at sy, ledsaget af snacks gennem dagen.

Kilde: Nicolai
Lokalt nyt
20 timer siden

Kolding udnævnt til skoleidrætskommune med fokus på bevægelse og trivsel i skolerne

Kolding Kommune er blevet udnævnt til skoleidrætskommune af Dansk Skoleidræt og fremhæves for sit store fokus på bevægelse og idræt i skoledagen.

Kolding udnævnt til skoleidrætskommune med fokus på bevægelse og trivsel i skolerne
Kilde: Kolding Kommune
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
21 timer siden
Kilde: Børns Voksenvenner
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
21 timer siden