Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kolding

Opslagstavlen
13-07-2025 18:00

Nyt fra Osten Kolding

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage

Nyt fra Osten Kolding
Lokalt nyt
5 timer siden

Vind drinksbilletter til Kontur studiestartsfestival i Kolding

Campus Kolding inviterer til konkurrence, hvor 5 x 2 drinksbilletter kan vindes til årets Kontur studiestartsfestival. Billetterne kan anvendes til øl, sodavand eller cider under festivalen.

For at deltage skal man skrive, hvem man ønsker at skåle med til Kontur på Facebook eller Instagram. Ved at deltage på begge platforme fordobler man sine chancer for at vinde.

Vinderne offentliggøres tirsdag den 2. september kl. 12.00. Held og lykke til alle deltagere!

Lokalt nyt
5 timer siden

Frederik Bay stopper samarbejdet med KIF Kolding

KIF Kolding har offentliggjort, at Frederik Bay forlader klubben efter en gensidig aftale om at ophæve samarbejdet.

I et følelsesladet farvel på Facebook fortæller Bay om den svære beslutning at sige farvel til holdkammeraterne, som han beskriver som sin "familie de sidste to år." Han udtrykker taknemmelighed for sin tid i klubben og sender ønsket om alt det bedste til sine tidligere holdkammerater.

Klubben takker Frederik Bay for hans indsats og ønsker ham held og lykke fremover. For yderligere detaljer kan man læse hele nyheden på KIF Koldings hjemmeside.

Lokalt nyt
5 timer siden

Historien om Saxildhus delt af Kolding Stadsarkiv

Kolding Stadsarkiv har delt et nostalgisk tilbageblik på Saxildhus' rige historie. Bygningen, opført af murermester H. Nielsen på en del af herredsfoged Georg Christian Saxilds gamle havegrund, har gennem tiden været hjem for et berømt konditori.

Bertram Knudsen åbnede Saxildhus Konditori i 1905 med en forretning, der hurtigt blev kendt landsdækkende for sine udsøgte flødekager og chokolade. Konditoriet, der senere udvidede med udendørsservering, nåede i 1930 at beskæftige 20 medarbejdere.

Efter Bertram Knudsens død i 1954 begyndte nedgangen, og konditoriet måtte lukke i 1988. Bygningen, som stadig står i Koldings bybillede, har gennem årene ændret formål flere gange.

Lokalt nyt
6 timer siden

Afslutning på yoga-sæson under åben himmel i Kolding

Bevæg dig for livet inviterer til de sidste udendørs yoga-sessioner i Kolding Kommune. Med kun fem sessioner tilbage over de næste to uger, opfordres alle til at deltage i fællesskabet og nyde naturen. Næste uges program byder på tre sessioner fordelt i forskellige lokationer.

På onsdag kan man deltage ved Viuf Medborgerhus kl. 17.00, torsdag i Fynslundhallen kl. 17.30 og lørdag ved Bønstrup Sø i Vamdrup kl. 10.00. Alle uanset erfaring er velkomne til at deltage. Der anbefales at medbringe egen yogamåtte og eventuelt et tæppe til afslapning. Opslaget opfordrer også til at dele oplevelsen med venner, der kunne have brug for en pause i naturen.

Lokalt nyt
6 timer siden

Kolding Boldklub møder Sædding/Guldager IF i udekamp

Kolding Boldklub forbereder sig til deres næste kamp, som finder sted torsdag, hvor holdet drager til Sædding/Guldager IF i håbet om at tage point med hjem til Kolding.

Kampen spilles på Guldagers Idrætscenter, og klubben opfordrer deres fans til at overvære opgøret og støtte holdet på udebane. Enthusiasmen mærkes tydeligt fra klubbens Facebookopslag, som har fokus på sammenhold og opbakning fra fans.

Alarm112
6 timer siden

Politiet jagter svindlere i lokalområdet

Seneste opdateringer fra Sydøstjyllands Politi på X: Sydøstjyllands Politi efterlyser personer, der mistænkes for at stå bag flere kontaktbedragerier i maj og juni 2025. https://t.co/FHyqtbzNuF https://t.co/BCEXNser6E

Lokalt nyt
7 timer siden

Bevæg dig for livet tilbyder fitness under åben himmel i Kolding

Bevæg dig for livet - Kolding Kommune inviterer til uges fitnessoplevelser i naturskønne omgivelser. På programmet er tre sessioner, som alle er guidet af en instruktør, der sikrer en times funktionel træning uanset deltagerens niveau.

For dem, der planlægger at deltage i Vamdrup, er der en ændring at bemærke – torsdagens session er blevet flyttet til søndag den 31. august.

Aktiviteterne finder sted på Vester Nebel Sportsplads tirsdag og lørdag, mens træningen i Vamdrup nu er skemalagt til at foregå ved Frederikkelund denne søndag. Deltagere opfordres til at medbringe en ven og deres gode humør.

Lokalt nyt
7 timer siden

Sanselig oplevelse venter på Trapholt med ny særudstilling

Visit Kolding inviterer kunstinteresserede til en kropslig og følelsesmæssig rejse på Trapholt Museum, hvor den nye særudstilling ’FEEL ME – Mind x Body x Space’ netop er åbnet.

Udstillingen, som byder på store installationer og sanselige værker, udforsker følelsernes komplekse natur i det moderne samfund. Gæster kan tage på en gratis introduktionstur kl. 14 hver dag for at få et dybere indblik i udvalgte værker.

Desuden kan børn og unge under 18 år glæde sig over fri entré til museet, hvilket gør det til en familievenlig oplevelse. Læs mere om udstillingen på Trapholts hjemmeside.

Lokalt nyt
11 timer siden

Ny kulturhistorisk formidler klar til start hos Kolding Stadsarkiv

Kolding Stadsarkiv er klar til at byde en ny stemme velkommen i bybilledet. Anneken Appel Laursen tiltræder som kulturhistorisk formidler den 1. september. Med hendes ankomst åbnes en ny æra for historiefortælling i Koldings gader.

Anneken Appel Laursen vil arbejde på at bringe byens historie til live gennem byvandringer, byrumsfortællinger, undervisning og forskellige samskabende projekter. Kolding Stadsarkiv opfordrer beboerne til at glæde sig til at møde historien lige dér, hvor den udspiller sig – midt i hjertet af Kolding. Læs hele pressemeddelelsen på Kolding Stadsarkivs hjemmeside.

Lokalt nyt
12 timer siden

Kolding IF Women klar til kamp mod FC Midtjylland i A-Ligaen

Kolding IF Women har sat kurs mod endnu en spændende dyst i A-Ligaen, hvor de i aften står over for FC Midtjylland. Kampen, der afholdes i Autocentralen Park, starter kl. 19:00.

Fans har mulighed for at overvære kampen direkte på TV2 Sport X og købe billetter via klubbens hjemmeside. For dem, der ønsker at støtte holdet med gear, er der også tøj og merchandise tilgængeligt hos Sport24.

Med hashtagget #ViErKolding opfordrer klubben både lokale og seere til at bakke op om holdet i kampen for mere end blot tre point.

Lokalt nyt
12 timer siden

Nye KIF-trøjer til rabat i fanshoppen frem til 1. september

KIF Kolding har netop lanceret de nye spillertrøjer for sæsonerne 2025–2027, og tilbyder nu fans mulighed for at sikre sig en af trøjerne online. Trøjerne er de samme som spillerne bærer i Sydbank Arena, og findes som både hjemmebane-, udebanetrøje og målmandstrøje.

For dem, der forhaster sig, er der en særlig chance for at spare 10% ved bestilling inden 1. september. Denne rabat gør, at du kan være blandt de første i Kolding med den nye KIF-trøje og samtidig spare lidt penge. Bestilling kan ske gennem deres fanshop på nettet.

Lokalt nyt
13 timer siden

UngKolding besøger skoler i Kolding denne uge

UngKolding er igen i gang med deres skolebesøg, der finder sted denne tirsdag og onsdag, hvor de præsenterer deres forskellige fritidstilbud for eleverne.

Tirsdag den 26. august besøger de Munkevængets Skole, PULS, Karen Blixen Skolen og Dalby Skole. Dagen efter, onsdag den 27. august, går turen til Aalykkeskolen og Kongsbjerg Skole.

Der er stadig mulighed for at tilmelde sig kreative og musikalske hold som keramik og band. Interesserede kan læse mere og tilmelde sig via UngKolding.dk.

Opslagstavlen
14 timer siden
Opslagstavlen
14 timer siden