Kolding IF - Women har meddelt, at de har solgt Signe Søndergaard til den italienske klub Parma Calcio 1913, der spiller i Serie A. Dette skifte er en betydningsfuld begivenhed for Kolding IF.
Klubben fremhæver dette som endnu en milepæl i deres indsats for at udvikle unge talenter til den internationale fodboldscene. Kolding IF sender deres bedste ønsker med Signe, når hun nu tager næste skridt i sin karriere i Italien.
Kolding Boldklub opnåede en bemærkelsesværdig sejr på Pierre Park, hvor de besejrede FC Sønderborg med en overbevisende 6-0. Kampen gav alle 19 spillere en chance for at samle værdifulde minutter og erfaring på banen, som led i forberedelserne til den kommende sæson i Danmarksserien.
Sommerens sidste testkamp finder sted lørdag kl. 12.00, hvor Hedensted IF kommer på besøg på Pierre Park. Efterfølgende, tirsdag kl. 18.30, indleder Kolding Boldklub deres Betano Pokal-indsats mod Næsby. Klubben håber på stor tilslutning fra lokalområdet for at støtte spillerne i bestræbelserne på en pokaloverraskelse.
Kolding Boldklub leverede en overbevisende præstation i tirsdagens træningskamp mod FC Sønderborg på Pierre PARK, hvor de sikrede en sejr på 6-0.
Gabriel Papian lagde ud med to mål, mens Jesper Fogh Sørensen hurtigt fulgte op med yderligere to mål. Phillip Kildal Johannsen og Martin Riis afrundede målfesten. Kampen understreger klubbens stærke offensiv frem mod den kommende sæson.
KIF Kolding gør klar til sæsonens første hjemmekamp i Bambuni Herreligaen, hvor de den kommende måned møder Skive fH i AL Sydbank Arena. Klubben opfordrer lokalbefolkningen til at sikre sig deres faste pladser til kampene ved at investere i SæsonkortPLUS.
Med SæsonkortPLUS tilbyder KIF Kolding muligheden for at få faste pladser til alle hjemmekampe med en månedlig betaling. Der kan spares op til 67 % på billettypen, hvilket kan gøre kampene mere tilgængelige for de lokale fans. For yderligere information om køb af sæsonkort henvises der til klubbens officielle billetsalgsside.
Onsdag den 26. august genstarter Business Kolding deres populære "Marketing à la Carte"-sæson med et inspirerende oplæg af marketingeksperten Alexander Seier. Arrangementet finder sted i Kolding og byder på indsigt i, hvordan virksomheder kan forvandle interesse til konkrete kunder gennem en effektiv marketing funnel.
Alexander Seier, med over 10 års erfaring i online markedsføring, vil dele sin ekspertise inden for digitale marketing systemer. Han har en bred baggrund både som rådgiver og specialist i medie-bureauer og har arbejdet som digitalt ansvarlig på kundesiden. Interesserede kan læse mere samt tilmelde sig arrangementet på Business Koldings hjemmeside.
Opdag de spændende begivenheder, der finder sted i Kolding denne weekend. Uanset om du er historieentusiast, sportsinteresseret eller filmelsker, er der noget at glæde sig til.
kølig start, varm eftermiddag
Kulturskolen Kolding tog midtbyen med storm under deres Galla 2026, som bød på et rigt program af musik, dans, sang og billedkunst. Elever og undervisere præsenterede "Historien går gennem Kolding" med optrædener fra Sankt Nicolai Kirke til Koldinghus, og fyldte byens rum med kreativitet og talent.
Begivenheden er en del af en række sommerglimt, hvor Kulturskolen Kolding kaster lys på det forgangne år, fyldt med kunstneriske oplevelser og fællesskab. Med disse små indblik fejrer de elevernes og undervisernes dedikation og samarbejde.
Kolding Pride har forberedt et farverigt program til årets arrangement, hvor Goldie Dixx bliver en af de optrædende. Selvom dette er Goldie's debut på den store scene, er hun ikke fremmed for rampelyset, da hun tidligere har optrådt med Koldings draghouse "House of Filth".
Goldie beskriver sig selv som en glamourøs klovn med en svaghed for pailletter og drama. Hun lover både glitter og et glimt i øjet til publikum, når hun giver alt, hvad hun har, på scenen. Alligevel er det første gang, hun optræder på en så stor platform som Kolding Pride. Мed Goldie i spidsen, kan publikum se frem til en imponerende optræden.
Kolding Stadsarkiv har på deres Facebook-side delt et nostalgisk tilbageblik på Kolding Most & Frugtsaft, der oprindeligt blev grundlagt som Koldingegnens Mosteri i 1936. Den driftige virksomhed startede i gården bag Låsbygade 32, drevet af den blot 21-årige Paul Hedemann og hans mor. Inspirationen kom fra en studierejse i Tyskland og Schweiz.
Trods datidens økonomiske udfordringer voksede virksomheden, og i 1950 blev der opført en ny fabrik på Tvedvej. Siden blev firmanavnet ændret til A/S Kolding Most og Frugtsaft, og under den senere ejer, Erik Klindt Larsen, ekspanderede eksporten betragteligt.
I 1996 blev firmaet solgt til Rynkeby, og produktionen blev flyttet til Fyn, men Kolding Mosts produkter blev i en tid videreført under det kendte logo.
Fra 2004 ændrede området sig gradvist, og "Mosterihaven" med 40 lejligheder blev opført på grunden, der tidligere husede mosteriet, hvilket afsluttede en æra i Kolding.
KIF Koldings populære podcast, Skyboxen, er vendt tilbage efter en pause hen over sommeren. I denne sæson bliver podcasten præsenteret af nye værter, Jacob og Anders, der vil guide lytterne gennem en række spændende emner.
I det første afsnit tages der hul på kommende træningskampe samt pokalkampen mod Vejle Håndboldklub. Derudover bliver de nye spillere, som er kommet til klubben sommeren over, præsenteret og vurderet i forhold til deres bidrag til holdet.
Podcasten kan høres via et angivet link eller andre populære streamingtjenester. Programmet er sponsoreret af Global Evolution.
SDU Kolding har netop offentliggjort, at adskillige nye studerende er blevet tilbudt en studieplads. Det glæder universitetet sig til at dele på deres Facebook-side.
Studerende opfordres til at acceptere deres pladser inden den 3. august for at sikre deres deltagelse ved studiestarten.
Med kun få dage tilbage til fristen er forventningen og spændingen tydelig blandt både ansatte og kommende studerende.
KIF Kolding startede morgenen med den krævende bip-test, en disciplin, der er berygtet for at presse både kondition og viljestyrke. Klubmedlem Lars Skaarup viste imponerende form ved at løbe bedst af alle og sikre sig førstepladsen.
Andreas Aagreen var ikke langt efter og sikrede sig andenpladsen, mens Kristoffer Vestergaard løb sig til en flot tredjeplads. Klubben brugte lejligheden til at dele resultaterne med deres følgere og opmuntrede til fortsat støtte til deres kampånd med deres hashtag #ViKæmperForKolding.
Campus Kolding har netop delt en festlig hilsen til de nyoptagne studerende, der er kommet ind på deres drømmestudie. I anledning af studieåret inviteres alle nye studerende til studiestartsfestivalen KONTUR, som løber af stablen den 3.-4. september.
Derudover kan de fremtidige studerende se frem til et efterår fyldt med spændende arrangementer som Kulturnat den 28. august, Campus Fair den 30. september, og et Afterstudy med dragbingo den 21. oktober. Studerende opfordres til at holde øje med Campus Koldings Facebook-kanal for flere opdateringer om events.
Campus Kolding informerer også om fordelene for nye studerende, blandt andet en boliggaranti på studieboliger og et gratis rejsekort til fri transport i byen de første to måneder. Detaljer om studentervilkår og arrangementer kan findes på deres hjemmeside, campuskolding.dk.
Kulturforum Würth i Kolding inviterer til en bemærkelsesværdig oplevelse med værket "Sommerligt malerrum" skabt af Nicolaus Heinrichs i 1991. Udstillingen rummer et fascinerende landskab af masker, skikkelser og farvefelter, som er vævet sammen i en kompleks visuel fortælling.
Besøgende opfordres til at udforske maleriet, der tilbyder et univers præget af symbolik og nuancerede stemninger, der hver gang åbner op for nye tolkninger. Kulturforum opfordrer alle til selv at undersøge, hvad der først fanger øjet i dette gådefulde værk.