Munkensdam Gymnasium har delt en særlig besked til deres 3g-elever, der netop nu forbereder sig på de afsluttende eksamener.
I et rørende opslag inviterer gymnasiet de studerende til at tage en pause fra studierne og mindes de mange oplevelser, der har præget deres tid på skolen.
Gymnasiet opfordrer nuværende 3g'ere til at give opslaget et hjerte og genopleve minderne gennem delte billeder fra de forgangne år.
Kolding Boldklub annoncerer med glæde modtagelsen af en donation fra Arbejdernes Landsbank, som gør det muligt at tilbyde gratis pladser på den kommende fodboldskole. Denne finder sted i uge 32 i Harte og er rettet mod børn fra familier med en presset økonomi.
Klubben opfordrer forældre til at kontakte dem, hvis deres fodboldglade børn mangler de økonomiske midler til at deltage. Der er 14 ledige pladser til rådighed, og tilmelding skal ske senest 16. juli efter "først til mølle"-princippet. Kolding Boldklub understreger, at fodbold er mere end et spil; det er en mulighed for fællesskab og glæde for alle børn.
Kulturskolen Kolding deler en særlig musikoplevelse fra november, hvor Syddansk Strygerensemble, under ledelse af violinist Jette Jokumsen, leverede tre koncerter med MGK- og talentelever fra hele Region Syd.
Ensemblet spillede blandt andet Dvořáks Valse nr. 5, som nu kan genopleves på video fra koncerten i Esbjerg. Kulturskolen opfordrer alle til at sætte sig godt til rette og nyde den smukke, nærværende musik fra denne mindeværdige weekend.
Denne weekend i Kolding byder på noget for både de kreative, historieinteresserede og naturelskere, med et varieret program af aktiviteter for unge og voksne.
Lørdag den 12. juli inviterer Kolding Fægteklub og Zarina Stiller til en dag fyldt med fægtning og fællesskab, hvor både erfarne kårdefægtere og nysgerrige nybegyndere kan deltage.
Fredag den 11. juli 2025 inviterer Liberal Alliances Ungdom Kolding til en aften med pizza, pilsner og politisk debat i deres lokaler – gratis for medlemmer og 50 kr. for andre.
Kolding Stadsarkiv deler historien om Vennegade, som blev anlagt i slutningen af 1800-tallet af konsul H.H. Grau med små arbejderboliger. I 1960'erne blev området, herunder Vennegade, en del af kommunens saneringsprojekt baseret på en lov fra Folketinget i 1969, der sigtede mod at fjerne boliger af dårlig kvalitet.
Til trods for beboermodstand blev flere af bygningerne opkøbt og nedrevet, hvilket resulterede i, at Vennegade blev nedlagt i 1980. Gaden blev dog genetableret som en blind sidegade til Villagade to år senere, genopstået med en ny funktion i bybilledet.
Musikelskere i Kolding kan glæde sig til efteråret, når det anerkendte band Baby Did a Bad Thing lægger vejen forbi Godset som en del af deres Hope Tour.
Bandet vil tryllebinde publikum med deres særegne blanding af folk, rock og americana, akkompagneret af helt nye sange. Godset beskriver bandet som "Danmarks bedste alternative country-band," og opfordrer alle til ikke at gå glip af en inspirerende aften fyldt med musik og stemning.
Billetter til koncerten kan købes via Godsets hjemmeside.
Så er der nyt fra Nybolig Kolding
Så er der nyt fra Tufra Dyrecenter
Godset i Kolding byder endnu engang velkommen til den populære sangerinde Dana Fuchs, når hun optræder til Stormy Monday koncerten til oktober.
Fuchs, kendt for sin rå og passionerede vokal, har tidligere begejstret det lokale publikum med sine dynamiske sceneoptrædener. Denne gang får koncertgæsterne på Godset en unik oplevelse, da aftenen også vil blive optaget til hendes kommende livealbum.
Fans kan forvente en aften fyldt med sjæl og en af de mest intense stemmer inden for nutidens rootsmusik. Billetter kan købes via Godsets hjemmeside.
ALPI Danmark har netop forlænget deres samarbejde med KIF Kolding som en central del af klubbens netværk. Partnerskabet fortsætter med at fremhæve både lokale rødder og global rækkevidde.
Virksomheden har i mange år været engageret i klubbens udvikling og støtter aktivt både klubben og Kolding by. ALPI's Managing Director, Morten Høgsberg Nielsen, udtrykker glæde over det fortsatte samarbejde, som bygger på fælles værdier og lokal forankring.
Foruden klubsamarbejdet er ALPI også personlig partner for stregspiller Benjamin Pedersen, der for nylig har forlænget sin kontrakt med KIF Kolding. Klubben ser frem til endnu en sæson med stærkt engagement fra ALPI.
Business Kolding genstarter deres populære iværksætterforløb, som henvender sig til både nye og erfarne iværksættere. Forløbet giver deltagerne muligheden for at trykprøve deres idéer og modtage sparring fra eksperter.
Det fire dage lange kursus er gratis, men antallet af deltagere er begrænset, så det er vigtigt at tilmelde sig hurtigt. I en introduktionsvideo uddyber Brian og Tina programmet og besvarer de hyppigste spørgsmål fra interesserede.
For tilmelding og yderligere information kan man besøge Business Koldings hjemmeside.
Kolding Havn oplevede en ekstra travl start på ugen, da hele ni fragtskibe ankom samtidig denne mandag. Skibene, der ankom fra lande som Sverige, Holland, Polen og Tyskland, havde store ladninger mellem 3.000 ton pr. skib.
Havnen fremhæver betydningen af skibene, der effektivt reducerer behovet for lastbiltransport på europæiske veje, hvilket gavner miljøet.
Selvom mange er optaget af sommerferieperioden, forbliver Koldings erhvervshavn operative og klar til at modtage skibe hele sommeren igennem.