Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kolding

Jobnyt
1 time siden

Serveringsmedarbejder med entusiasme og service flair søges til autentisk restaurant i Kolding

Tjener/Serveringsmedarbejder søges til restaurant Asian  Kolding

Serveringsmedarbejder med entusiasme og service flair søges til autentisk restaurant i Kolding
Kilde: JobNet
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
8 minutter siden

Kolding Stadsarkiv deler posthistoriske minder fra byen

Kolding Stadsarkiv tager i denne uge et nostalgisk blik på byens rige posthistorie, som bliver fremhævet gennem deres seneste Facebook-opslag.

Fra kong Christian 4.s oprettelse af postvæsenet og byens rolle som en central postkontorrute fra København til Hamborg, har Kolding i årenes løb huset flere ikoniske postbygninger. Et billede af en hestetrukken postvogn på Torvegade fra 1910 leder tilbage til dengang posthuset lå i Vestergade.

Arkivet viser også billeder fra banegårdens posthus indviet i 1930 samt dets erstatning på Banegårdspladsen fra 1951. Særlige øjeblikke som et vinterbillede af landpost Bent Jørgensen i 1957 og billeder fra de mindre posthuse samt brevsortering i 1986 illustrerer byens posthistorie. Billederne giver en rig visuel fortælling om postens udvikling i Kolding gennem det sidste århundrede.

Lokalt nyt
18 minutter siden

SDU Kolding inviterer til åbent hus med indblik i studielivet

SDU Kolding byder kommende studerende velkommen til åbent hus, hvor de får mulighed for at opleve studielivet og campus. Arrangementet, delt på Facebook, opfordrer besøgende til at stille spørgsmål om uddannelserne og få en forsmag på deres fremtid som studerende.

Universitetet ser frem til at åbne dørene og skabe en inspirerende oplevelse for alle interesserede. Eventet er en chance for at komme tættere på Syddansk Universitets daglige liv og faglige muligheder.

Opslagstavlen
Sponsoreret
47 minutter siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
1 time siden
Boligmarked
2 timer siden

Drømmer du om luksus? For 10.900.000 kr er Stranden 25 kommet til salg - Se den og de dyreste boliger til salg her

Stranden 25 er netop kommet til salg til hele 10.900.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Kolding.

Drømmer du om luksus? For 10.900.000 kr er Stranden 25 kommet til salg - Se den og de dyreste boliger til salg her
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden

Ny video fra Den Hvide Hest Kolding - Se den her

Så er der nyt fra Den Hvide Hest Kolding

Lokalt nyt
3 timer siden

Victor Lindequist hædret ved Kolding fritid & idræt award

Victor Lindequist blev tirsdag aften anerkendt for sine imponerende præstationer ved Kolding Fritid & Idræt Award 2026, hvor han modtog hædersbevis for sin DM-titel og optagelse på ungdomslandsholdet.

Arrangementet samlede et bredt spektrum af talentfulde sportspersoner fra Kolding Kommune, som alle blev hyldet for deres dedikation og resultater. Blandt de deltagende klubber var Kolding Bokseklub, der udtrykte deres stolthed og taknemmelighed over at have Victor som medlem. Klubben fremhævede, hvordan hans succes er et resultat af dedikeret træning og engagement.

Opslagstavlen
Sponsoreret
4 timer siden
Lokalt nyt
4 timer siden

Kolding KFUM-atleter hædret ved fritid og idræt Award Show 2026

Ved Kolding Fritid og Idræt Award Show 2026 blev hele fem danske mestre fra Kolding KFUM Atletik og Motion hyldet for deres imponerende præstationer.

Amanda Paaske Fredriksen blev hædret for sine guldmedaljer i 800m og 4x400m, mens Agnes Katrine Stahl Johnsen, Freya Rasmine Vad Winther og Mira Lundgren Hansen også blev anerkendt for deres bidrag til stafetholdet. Bjørk Adamsen imponerede med seks guldmedaljer i forskellige discipliner.

Klubben var også i fokus med en nominering til årets parasportspris for Kolding Atletik Framerunning. Kolding Kommune hædrede desuden trænere og frivillige, og klubben takker både kommunen og Comwell for et vellykket arrangement.

Lokalt nyt
5 timer siden

Fritid og Idræt Kolding slår tilskuerrekord til awardshow

Fritid og Idræt Award 2026 i Kolding blev en stor succes med ny tilskuerrekord. Mere end 1.000 entusiaster fra Kolding og omegn havde sikret sig billetter til den festlige aften.

Under showet blev lokale ildsjæle, frivillige, foreninger, talenter og helte fejret for deres betydningsfulde indsats i kommunen. Værten Daniel Lill og aftenens indslag sørgede for en uforglemmelig oplevelse, og Fritid og Idræt Kolding udtrykker stor taknemmelighed til alle deltagere, nominerede og frivillige. Highlights fra arrangementet kan ses online.

Lokalt nyt
5 timer siden

Kolding Egnsteater præsenterer ny musikalsk forestilling

Kolding Egnsteater er klar med endnu en spændende teateroplevelse. Oplev "I'm alone - Kolding 1986", der med musik og drama fortæller historien om seks skæbner fra 1980'ernes Kolding. Forestillingen spiller fra 20. februar til 28. marts 2026 og har fokus på Nanna, en rebel og graffitimaler med store drømme.

Forestillingen byder på en nærgående skildring af en tid og et bymiljø præget af ungdomsoprør og identitetssøgning. Billetter kan købes via teaterets hjemmeside. Fotografier fra forestillingen er taget af Emilia Therese.

Lokalt nyt
6 timer siden

Unge med AuDHD inviteres til caféaften i Kolding

Frivillig Kolding byder på endnu en hyggelig caféaften onsdag den 28. februar for unge med AuDHD. Arrangementet finder sted i Det gamle Posthus, hvor dørene åbner kl. 17.30. Her kan deltagerne nyde en toast, en snack og en kop kakao.

Aftenen er uformel og byder på en række aktiviteter såsom PlayStation, skak, Vildkatten og kreativ stenmaling. Besøgende opfordres til at tage en ven, veninde eller forælder med. Caféaftenen afholdes i ulige uger, dog ikke i vinterferien. Interesserede kan kontakte Camilla på 26811688 for spørgsmål.

Opslagstavlen
Sponsoreret
6 timer siden