UngKolding byder elever fra 6. klasse velkommen til Dance Studie, hvor både moderne og klassisk dans kan udforskes. Arrangementerne finder sted den 10. og 17. juni på C.F. Tietgensvej 7C i Kolding, fra kl. 18:00 til 20:45. Med kun 15 pladser tilgængelige og 9 ledige pladser tilbage, er tilmelding åben frem til den 5. juni.
Derudover inviterer UngKolding til åbent hus den 30. maj kl. 14.30-17.30 på samme adresse. Her har interesserede mulighed for at opleve atmosfæren og lære mere om danseholdene. Tilmelding kan ske via ungkolding.dk.
KIF Kolding har meddelt via Facebook, at alle siddepladser til den kommende kamp mod HØJ Elite er udsolgt. Kampen finder sted i AL Sydbank Arena, hvor der forventes fuld opbakning og spænding på banen.
Særligt for fans er, at det også bliver Jens Svanes sidste hjemmekamp i denne omgang. Der er dog stadig mulighed for at opleve opgøret live, da der fortsat er ståpladser til salg. Billetter kan købes gennem KIF Koldings billetportal.
Kolding Stadsarkiv har delt minder fra den historiske dag den 5. maj 1945, hvor Kolding fejrede befrielsen. Dagen blev indstiftet som helligdag af borgmesteren, med kun livsvigtige funktioner åbne, mens butikker og restauranter holdt lukket.
Folkemængder samledes på Akseltorv for at nyde en koncert, mens Dannebrog vajede fra husene. Forventningen om engelske styrkers ankomst var stor, selvom de første kun nåede frem søndag formiddag. Om eftermiddagen ledte et postbudsorkester en march gennem byen, som tusindvis af borgere fulgte.
Samtidig med festlighederne foregik stikkeranholdelser i Kolding. Den 5. maj skrev avisen Kolding Social-Demokrat om anholdelser af 60 stikkere og mistænkte. Arkivets opslag giver et indblik i den komplekse blanding af glæde og alvor, der prægede dagene omkring befrielsen.
Cornelius Kragh, en værdsat spiller hos KIF Kolding, bliver i dag fejret af klubben, da han fylder 31 år. Klubben sender deres fødselsdagshilsener og markerer dagen med en hyldest på Facebook.
Cornelius, kendt som "Corner," er støttet af sin personlige partner, Procudan. Klubben underbygger deres fejring med et foto fra gjelstrup.dk og afslutter indlægget med hashtagget #ViKæmperForKolding for at markere den stærke holdånd.
Kulturskolen Kolding inviterer til en kulturel weekend den 6. og 7. maj, hvor Kolding midtby bliver fyldt med musik og optrædener. 15 forskellige lokationer vil danne rammen om Kulturskolen Galla, hvor besøgende kan opleve en række optrædener i deres eget tempo.
Arrangementet begynder ved Sankt Nicolai Kirke og slutter ved Koldinghus. Der er fri adgang, men billetter kræves til nogle udvalgte steder. Yderligere information og mulig billetbestilling kan findes via angivne links på Facebook.
Osten Kolding har rykket hyggen ud foran butikken i Søndergade 2. Med nye cafémøbler, tapas for én person, gode sandwich og både kolde og varme drikke er der nu endnu flere grunde til at tage en smagfuld pause i hjertet af Kolding.
KIF Kolding's håndboldhold glæder sig til en vigtig hjemmebanekamp, der kan få stor betydning for deres oprykningsmuligheder. Kampen finder sted onsdag i AL Sydbank Arena, og det er forhåbentlig den næstsidste kamp for sæsonen.
Med over 3000 solgte billetter allerede, appellerer klubben til publikums støtte for at sikre sejren. Deres entusiasme blev delt på Facebook med opfordringen til lokal opbakning, som kan være afgørende i jagten på oprykningen til en højere division. Billetter kan købes online for dem, der ønsker at tage del i oplevelsen.
KIF Kolding markerer en betydningsfuld aften, når anfører Jens Svane spiller sin sidste hjemmekamp i klubbens trøje. For at fejre anledningen har klubben lagt en serie udsagn op fra holdkammeraterne, hvor de beskriver Svane med tre ord. Resultatet er en blanding af ros og nogle kærlige drillerier.
Aftenen lover at være følelsesladet for både spillere og fans. KIF Kolding opfordrer alle til at sikre sig billetter til kampen den 6. maj for at tage del i hyldesten til Jens Svane.
Frivillig Kolding minder om, at der stadig er mulighed for at tilmelde sig en kommende aften med fokus på Koldings rige historie. Arrangementet byder blandt andet på spændende fortællinger fra byens fortid præsenteret af viceborgmester Søren Rasmussen.
Det er gratis at deltage i arrangementet, men kræver tilmelding, som kan foretages online. Frivillig Kolding ser frem til en inspirerende aften med lokalhistoriske indsigter.
Så er der nyt fra Osten Kolding
Kolding KFUM Håndbold samlede spillere fra U11 og opefter til en festlig sæsonafslutning i de smukke omgivelser ved Gammelrøj Herregård. Arrangementet fandt sted under den åbne himmel og bød på sommerstemning med grillmad fra KokkeKompagniet og hyggeligt samvær.
Traditionsrige priser som "Årets Talent", "Årets Fighter" og "Årets Kammerat" blev uddelt, hvor hvert hold fik mulighed for at hædre deres medspillere. Klubben sendte en varm tak til alle frivillige og hjælpere, som har støttet og bidraget igennem hele sæsonen.
Onsdag aften bliver en betydningsfuld begivenhed i AL Sydbank Arena, når KIF Kolding ikke blot forsøger at udligne playoffserien mod HØJ Elite, men også siger farvel til deres mangeårige anfører Jens Svane.
Det bliver Svanes sidste kamp på hjemmebane iført KIF-trøjen. Klubben opfordrer alle til at møde op og tage del i afskedsfejringen for den populære kaptajn. Efter kampen vil der være mulighed for at sende ham en sidste hilsen.
Oplevelsen begynder med høj håndboldintensitet, og fans har stadig mulighed for at sikre sig billetter online.
Så er der nyt fra MediSkin
Campus Kolding inviterer til en uge fyldt med spændende events, der byder på alt fra kulinariske oplevelser til kreative workshops og livemusik.
Mandag kan de madglade deltage i 'Cook Together Grow Together', hvor fællesskabet står i centrum for madlavning på Riberdyb10.
Tirsdag fortsætter aktiviteterne med en Linocut Workshop i Bygning 5, hvor man kan lære kunsten at lave linoleumstryk. Samme dag kan jazzentusiaster nyde lyden af morgendagens talenter til Jazzkonkurrencen 2026 på Godset.
Torsdag tilbyder Pakhuset en Repair Café, hvor man kan få repareret sine genstande med hjælp fra erfarne frivillige.
Fredag byder på 'Slotskampen' på SDU, en humoristisk høvdingeboldturnering med fri bar og festlig musik.
Lørdag afrundes ugen med 'Glas & Glimmer' på Rabalder Bar, hvor kreative sjæle kan male på genbrugsglas til toner af god musik.
For flere detaljer om aktiviteterne, kan man finde information via Campus Koldings online eventoversigt.
KIF Kolding forbliver optimistiske forud for onsdagens kamp, hvor de håber at kunne sikre en tredje og afgørende match. Fra byrådssalen har borgmester Jakob Ville og formand for Fritids- & Idrætsudvalget Jonas Kallan Langvad sendt en opmuntrende hilsen til holdet.
Med lokal opbakning i en fyldt AL Sydbank Arena, er optimismen stor. Få sidepladser er stadig tilgængelige, og KIF Kolding opfordrer tilhængere til at skaffe billetter og støtte holdet i jagten på sejr.⟩
UngKolding inviterer lokale unge til en weekend fyldt med aktiviteter og fællesskab i slutningen af maj. Arrangementet begynder med et åbent hus den 30. maj fra kl. 14.30 til 17.30 på C.F. Tietgensvej 7C, hvor både børn og deres familier kan opleve diverse kreative workshops og aktiviteter.
Senere samme dag byder UngKolding specifikt elever fra 6. klasse velkommen til en fest fra kl. 18.00 til 21.30. Her får de en unik chance for at møde nye venner og deltage i sjove workshops, der giver et indblik i det program, som UngKolding har at tilbyde. For mere information og tilmelding kan man besøge hjemmesiden ungkolding.dk.