Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kolding

Lokalt nyt
2 timer siden

KIF Kolding ser frem til årets første håndboldkamp

KIF Kolding er klar til at markere starten på 2026 med energi og optimisme. I morgen spiller holdet sin første kamp mod Norddjurs Håndbold på udebane.

Klubben håber at fortsætte den positive udvikling, de oplevede i slutningen af 2025. På deres Facebook-side opfordrer de fans til at læse en optakt og interview med cheftræner Anders Eggert. Han giver indsigt i holdets forberedelser og deres strategi for at bygge videre på det etablerede momentum.

Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Lokalt nyt
2 timer siden

Klassisk musik for børn i vinterferien hos Nicolai i Kolding

Tag børnene med til Nicolai for børn i uge 7, hvor fire klassiske koncerter venter i vinterferien. Sund klang og historie bringes til live, når barokensemblet Light and North åbner koncertserien mandag den 9. februar.

Duoen består af Elena Medina på barokguitar og Nikolaj Rosvig på slagtøj, der sammen præsenterer dansemusik fra det 16. og 17. århundrede fra Spanien og Italien. Børn og voksne kan glæde sig til en musikalsk oplevelse, der byder på instrumenter som tamburiner og en 1,75 meter lang lut.

Hver koncert varer cirka 45 minutter og er inkluderet i entrébilletten til Nicolai for børn. Yderligere information kan findes på Nicolai Kulturs hjemmeside.

Kilde: Nicolai
Lokalt nyt
4 timer siden

Musikforestilling om Kolding anno 1986 på Egnsteatret

Kolding Egnsteater er klar til at lade publikum opleve musikforestillingen "I'm alone - Kolding 1986" med start den 20. februar. På Facebook har teateret delt en scenografisk model af Koldings skyline, som vil være en central del af forestillingen.

Forestillingen spiller frem til 28. marts 2026, og interesserede opfordres til at sikre sig billetter til denne nostalgiske rejse til Kolding i 1980'erne.

Lokalt nyt
5 timer siden

KIF Kolding jagter ottende sejr i træk i Grenaa

KIF Kolding står over for årets første kamp i 2026 på en kampdag i Grenaa. Med syv sejre i træk i bagagen drager holdet til Norddjurs Håndbold i dag, hvor de håber at fortsætte deres imponerende sejrsrække fra sidste år.

Kampen fløjtes i gang klokken 15:00, og interesserede kan følge med enten via DirekteSport eller holdets Instagram-story. KIF Kolding deler deres kampgejst med fansene under hashtagget #ViKæmperForKolding.

Lokalt nyt
5 timer siden

Indkaldelse til generalforsamling i Kolding Svømmeklub

Kolding Svømmeklub planlægger deres ordinære generalforsamling, som finder sted tirsdag den 24. februar kl. 19.00 i Kirkesalen – Sct. Jørgens Gård. Medlemskabet opfordres til at indsende forslag til behandling senest 8 dage før mødet.

Aftenen starter med en middag kl. 18.30, hvor der serveres tarteletter. Interesserede bedes tilmelde sig middagen senest den 19. februar på klubbens e-mail. Det er dog muligt at møde op uden tilmelding til selve generalforsamlingen, hvor kaffe, te, øl og vand vil være tilgængelige.

Lokalt nyt
5 timer siden

Seest Boldklub inviterer til fodboldskole i august

Seest Boldklub byder børn velkommen til en uforglemmelig fodboldskole i samarbejde med Fodbold- og event, som finder sted i uge 32 fra den 3. til 7. august. Klubben opfordrer forældre til at tilmelde deres børn til en uge fyldt med fodboldglæde, hvor der er fokus på både spiludvikling og sociale relationer.

Dette arrangement, som foregår på klubbens egne baner, passer perfekt som en afslutning på sommerferien og en måde at komme i skole-humør inden det nye skoleår starter i uge 33. Interesserede kan sikre sig en plads til denne sjove og aktive uge via F&E Fodboldskole.

Opslagstavlen
Sponsoreret
6 timer siden

Nybolig Kolding sælger bolig på Primulavej 4

Så er der nyt fra Nybolig Kolding

Nybolig Kolding sælger bolig på Primulavej 4
Lokalt nyt
20 timer siden

UngKolding inviterer til fernisering med kunst og musik

UngKolding byder hele lokalområdet velkommen den 3. februar til en fernisering, der fremviser de unges kreative projekter.

Arrangementet finder sted kl. 19.00–20.30 på C. F. Tietgensvej 7C og vil inkludere udstillinger fra fritidsundervisningen samt åbne værksteder.

Aftenens program byder også på musikalske indslag fra Guitar & Band-holdene. Desuden er der lagt op til hygge og samvær med både kage og fællesskabsånd.

Alle interesserede, herunder forældre og bedsteforældre, er inviteret til denne gratis begivenhed, hvor unges kreativitet og indsats vises frem.

Lokalt nyt
21 timer siden

Marketing à la Carte starter forårssæsonen i Kolding

Marketing à la Carte byder på ny inspiration, når forårssæsonen skydes i gang tirsdag den 3. februar i Kolding. Business Kolding har allieret sig med Maja Stærkær Bygvrå fra medievirksomheden Nomade Maja, der vil dele sine bedste medie- og kommunikationstips.

Arrangementet finder sted på Tobbers fra kl. 08:30 til 10:00. Det er en unik mulighed for virksomheder, der ønsker at lære, hvordan de kan øge deres synlighed gennem målrettet kommunikation og gratis medieomtale.

Allerede 20 deltagere har sikret sig en plads til workshoppen, så interesserede tilrådes at tilmelde sig snarest.

Lokalt nyt
21 timer siden

KIF Kolding klar til årets første opgør mod Norddjurs Håndbold

KIF Kolding er spændte og klar til at indlede håndboldåret 2026 med en udekamp mod Norddjurs Håndbold i Djurslands Bank Grenaa Arena. Det energiske hold afsluttede deres sidste træning inden kampen med godt humør og intens fokus, ifølge deres seneste Facebook-opslag.

For dem, der ikke har mulighed for at tage til Grenaa, kan kampen følges på DirekteSport fra kl. 15.00. KIF Kolding opfordrer samtidig til at sikre billetter til deres første hjemmekamp på onsdag, hvor de møder HC Midtjylland i Sydbank Arena.

Lokalt nyt
21 timer siden

Julie Poulsen forlænger kontrakt med Kolding IF

Kolding IF har annonceret, at den talentfulde forsvarsspiller Julie Poulsen har forlænget sin kontrakt med klubben.

Poulsen, der har været en del af Kolding IF i to år, har allerede opnået mere end 40 kampe og er blevet en central figur i holdets struktur. Ifølge Kolding IF har hun vist sig at være stabil og vigtig for holdets fortsatte udvikling.

Nyheden om kontraktforlængelsen blev delt på klubbens Facebook-side, hvor Poulsens betydning for holdet fremhæves.

Alarm112
22 timer siden

Branden rasede hele natten i Kolding

Seneste opdateringer fra Sydøstjyllands Politi på X: https://t.co/VDZ4Ztanxs

Lokalt nyt
23 timer siden

Ny kulturformidler tiltræder i pilotprojekt i Kolding

Bodil er netop blevet budt velkommen som kulturformidler i det nye pilotprojekt Kulturstarter i Kolding. Projektet er et samarbejde mellem flere lokale og nationale aktører, herunder FGU, SMUK fest, DIF, KIF og Nicolai Kultur.

Kolding, udvalgt som en af de få lokationer for dette initiativ, vil fungere som ramme for dette spændende kulturprojekt. Projektet har til formål at fremme en kreativ og kulturel tilgang til pædagogisk læring. Dette håber arrangørerne vil blive starten på et frugtbart og langvarigt samarbejde.

Kilde: Nicolai
Lokalt nyt
16-01-2026 11:55

Kolding Teaterforening klar med "Sangen om Oda og Anton"

Kolding Teaterforening inviterer publikum til forestillingen "Sangen om Oda og Anton", som tager plads på scenen med både unge og ældre i tankerne. Stykket handler om to almindelige mennesker og deres fælles rejse gennem livets op- og nedture. Publikum vil opleve en historie om mod, glæde, smerte og kærlighed, mens de følger Oda og Anton, der mødtes en sommeraften under stjernerne til Kratballen.

Forestillingen opføres kl. 17:15 og varer 75 minutter. Skuespillere Ene Øster Bendtsen og Lars Dammark bringer de rørende fortællinger til live under instruktion af Rasmus Ask. Manuskriptet er skrevet af Lars Dammark. For billetter kan interesserede besøge Kolding Teaterforenings hjemmeside.

Lokalt nyt
16-01-2026 11:40

Seest Boldklub sikrer storslået succes for U11/12 hold

Seest Boldklubs unge talenter har haft stor succes i de seneste indendørsturneringer, og klubben fejrer nu deres imponerende præstationer. U11/12 pigerne strålede i SIF Cup ved Strib IF, hvor de efter en spændende kamp mod Næsby vandt 1. pladsen i U12BC rækken med et enkelt mål, der blev sat ind på straffespark.

Derudover overraskede U11 drengene ved Harte Cup, hvor begge af klubbens hold formåede at slå konkurrenterne, som endda var et år ældre, i finalerne. Dette resulterede i to guldmedaljer til Seest Boldklubs drengehold, som nu kan fejre triumfen. Træneren Jakob roser drengenes indsats og sammenhold, der gjorde succesen mulig.

Stort tillykke til begge hold for deres indsats og resultater i turneringerne!