KIF Kolding meddeler, at mere end 2000 lokale allerede har sikret sig billetter til det spændende playoffopgør mod Aarhus Håndbold. Dette billetsalg er sket på blot 48 timer siden den seneste kamp.
Kampen, der er det tredje og afgørende opgør, finder sted i AL Sydbank Arena. Der opfordres til, at endnu flere trækker i KIF-trøjerne og støtter holdet ved at skabe en kraftfuld atmosfære. Billetter kan stadig købes via klubbens hjemmeside.
Så er der nyt fra Tufra Dyrecenter
Så er der nyt fra Osten Kolding
Kolding Talent gav for nylig ordet til en af deres egne, Celine, under en session af UTA, hvor hun delte sin personlige rejse mod Nordisk Mesterskab.
Celine gav et ærligt indblik i de succeser og kampe, hun har mødt i den krævende sportsverden. Med fokus på trænere og omgivelsernes indflydelse delte hun sine tanker om, hvordan dette påvirker præstationen og glæden ved sporten.
Denne fortælling satte gang i refleksioner hos deltagerne, som blev inspireret af hendes ærlighed og mod.
Kolding i Toner ser frem til at præsentere sin 6. musikfestival fra 16. til 18. juli 2026. Festivalen, der markerer en spændende sommerbegivenhed, byder på syv koncerter fordelt på smukke scener som Nicolai Scene, Koldinghus og Kolding Bibliotek.
Festivalprogrammet byder på en blanding af klassisk musik og jazz med optrædener af nogle af Nordens fremtrædende unge musikere. Publikum kan glæde sig til værker af Mozart og Beethoven samt unikke koncerter som en kreativ KREA-koncert og en stemningsfuld midnatskoncert med strygere.
Billetter kan købes på festivalens hjemmeside, hvor det samlede program og information om musikerne også er tilgængeligt. Kolding i Toner takker deres mange samarbejdspartnere og støtter, der gør festivalen mulig.
Sidste søndag var der højt humør i Kolding Bokseklub, da Stefan Lindequist og assistenttræner Thomas Skov trænede et særligt polterabendhold. Det var både den kommende brud og hendes brudepiger, der fik en anderledes og aktiv oplevelse i bokseringen.
Træningen blev gennemført i en god atmosfære trods et højt støjniveau, og både bruden og deltagerne fik svedt godt igennem. Kolding Bokseklub bemærker, at der sker lidt af hvert i klubben, hvor boksetræning kan kombineres med festlige lejligheder.
Torsdag aften lægger Kolding Boldklub an til en spændende kamp mod FC Skanderborg i Jyllandsserie 1. Kampen fløjtes i gang klokken 18:30 på hjemmebanen ved Pierre Park.
Det er en afgørende kamp, da der kun er 4 point, der adskiller toppen fra bunden i rækken. Klubben håber på stor opbakning fra hjemmepublikummet og opfordrer alle til at komme og støtte deres hold. Der vil også være tændt op i grillen, hvilket lover for en hyggelig aften i fodboldens tegn.
Koncertstedet Godset annoncerer, at Kom Vi Løber vil spille på deres scene den 17. september. Bandet, kendt for en blanding af drømmende indie og ærlig lyrik, tiltrækker musikelskere fra hele Danmark.
Frontkvinden Lone Slot Nielsen fremstilles som en drømmende og kompromisløs kunstner, lovprist for sine poetiske tekster og evne til at skabe intime stemninger. Publikum kan se frem til at opleve det følelsesladede lydbillede, der blander nærhed med det universelle.
Billetter til koncerten er tilgængelige via Godsets hjemmeside.
Så er der nyt fra Løwenstein Fysioterapi
Kolding KFUM Håndbold offentliggør med glæde, at de i næste sæson får Finn og Tilde som nyt trænerteam for U13 pigerne. Duoen ser frem til at udvikle spillernes færdigheder både på håndboldbanen og i hverdagen.
Trænerne vil fokusere på at styrke pigernes håndboldfærdigheder samt skabe sunde vaner og et stærkt fællesskab, hvor alle trives. Den nye sæson starter den 7. april 2026, klokken 16.30 til 17.45, og byder på læring, sammenhold og gode oplevelser.
I sidste uge markerede KIF Kolding et festligt besøg hos virksomheden Synik, tidligere kendt som TK-TEK A/S, som fejrede indvielsen af deres nye domicil på Fabriksvej 16 i Kolding.
Spillere, trænere og administrationen fra KIF Kolding var til stede for at opleve de moderne faciliteter, og de medbragte en speciel gave – en signeret KIF-trøje med det tidligere TK-TEK-logo på ryggen.
Med et stort tillykke ønskede klubben firmaet held og lykke med både de nye lokaler og det nye navn, og båndet mellem de to lokale samarbejdspartnere blev yderligere styrket.
Campus Kolding præsenterer en uge fyldt med spændende begivenheder, der kombinerer fællesskab, kreativitet, spil og magi. Arrangementerne henvender sig til unge mennesker i alderen 16-30 år og spreder sig over flere dage og lokationer.
Onsdag er der både fællesspisning på Posthuset og en kreativ "Make Mushroom Art"-begivenhed i Bygning 5, mens Arkaden byder på en social spilleaften med Mafia-tema. Torsdag er der KLAP Teaterfestival, med forestillinger og workshops i hele byen.
Fredag kan deltagerne opleve en magisk "Gala Night" i en fortryllet skov på SDU Kolding, mens ugen afsluttes med en afslappet social løbetur og efterfølgende fest hos Freddy’s Café & Kompas om søndagen.
Interesserede kan finde yderligere oplysninger om begivenhederne via Campus Koldings Facebook-side.
Kolding Stadsarkiv inviterer til en spændende aften den 28. april, hvor historien bag det kendte kunstmuseum Trapholt foldes ud gennem billeder, breve og dokumenter fra Gustav og Helene Lind. Arrangementet på Nicolai Scene vil give et indblik i fortiden og dens forbindelse til Kolding.
Arkivarer vil præsentere, hvordan arkivalier og opslagsværker kan åbne døre til fortiden og inspirere til personlig opdagelse. Der er mulighed for, at nye breve kan dukke op og kaste lys på historien. Billetter koster 75 kr. og inkluderer et glas æblelimonade. Interessenter kan købe billetter via Trapholts hjemmeside.
Fritid og Idræt Kolding præsenterer årets guide til sommerferieaktiviteter for børn og unge i kommunen. Folderen, der er spækket med spændende tilbud, skal give børnene mulighed for at deltage i kreative, sportslige og sociale aktiviteter gennem sommeren.
I år kan børn udforske billedkunst og teatralske evner eller prøve kræfter med sportsgrene som beachvolley og sejlads. Der er også muligheder for dans, både ballet og orientalsk dans, samt kreative workshops i læderværksted.
Aktiviteterne er designet til både nysgerrige og kreative sjæle, og de giver en glimrende chance for børnene til at møde nye venner. Se alle tilbuddene i folderen fra Kolding Kommune og find de aktiviteter, der passer bedst til jeres børn.
Så er der nyt fra Nybolig Kolding
Lørdag aften oplevede tilskuerne i Lemvig en stærk præstation fra Kolding Bokseklubs bokser, Zelim, da han vendte tilbage til ringen. Efter en pause, hvor han har fokuseret på at være hjælpetræner og inspirator, var han klar til kamp igen.
Trods at være dagens sidste kamp, levede opgøret op til forventningerne. Zelim besejrede Morten B. Olesen fra Gram Bokseklub allerede i første omgang med en RSC-sejr.
Kolding Bokseklub udtrykte stor begejstring over comeback-sejren, der markerer en bemærkelsesværdig aften i boksekalenderen for både klub og bokser.