Kolding Stadsarkiv har via deres Facebook-side delt et historisk foto, der viser Sankt Hans-bålet brænde på legepladsen ved Kikkenborggården i 1959. Billedet blev taget af Adolf Kernwein fra hans altan på Kikkenborgvej 31, hvilket giver et nostalgisk blik til fortidens Kolding.
Arkivet bemærker, at mange Sankt Hans-bål vil blive tændt i Kolding i aften, akkompagneret af fællessang af Holger Drachmanns Midsommervisen. Drachmann havde i sin tid en særlig tilknytning til Kolding, især til Marielundskoven, hvor hans yndede krobesøg var hos kroværten Bølling. Bænken opkaldt efter Drachmann findes stadig i skoven, hvor man kan nyde stemningen og nynne sangens kendte strofer. God bålaften til alle!
Kulturskolen Kolding inviterer pædagogisk personale til en inspirerende workshop i forbindelse med "Små Synger Sammen"-dagen. Workshoppen finder sted den 17. august 2026 på Kolding Bibliotek, og deltagerne kan vælge mellem tidspunkterne 10:00-12:00 eller 17:30-19:30.
Arrangementet, der er gratis at deltage i, tilbyder undervisning i årets sange samt deling af tips og tricks for at fremme sangglæden blandt de yngste. Der bliver sørget for sandwich til alle tilmeldte.
Tilmelding skal ske til Sangkraft Kolding senest den 26. juni 2026. Workshoppen afholdes i samarbejde med Sangkraft Kolding og Sangens Hus.
Kolding Boldklub markerer en stor bedrift, da klubbens bedste hold for nylig sikrede en plads i Danmarksserien. I et Facebook-opslag stiller klubben skarpt på spillerne bag succesen og gør os nysgerrige efter at lære holdet bedre at kende.
Klubben opmuntrer til lokal stolthed og fællesskab under hashtagget #KoldingBoldklubViErTilForHinanden💙. Placeringen på Pierre Park, med Pierre Ejendomme som sponsor, skaber en solid base for de kommende kampe i den nye række.
Kolding Havn indtager en central rolle i distributionen af Aalborg Portlands innovative FUTURECEM, som lover op til 30 procent lavere CO2-aftryk end traditionel cement. Produktet, der først blev lanceret i 2021, har hurtigt vundet markedsandel.
Havnen vil nu dedikere en af de to store siloer til at opbevare FUTURECEM. Denne grønne cementtype udgør allerede en betydelig del af det danske marked for grå cement og forventes at vokse hastigt inden for færdigbeton og elementbyggeri. Det højstyrkede materiale tillader et reduceret cementforbrug, hvilket harmonerer med bæredygtige byggerier.
Kolding Havn glæder sig over at tage del i denne grønne udvikling, hvor cementskibene fra Aalborg Portland kan rumme flere cementtyper i separate lastrum.
Mandag var en stor dag på Munkensdam Gymnasium, hvor de første studenter sprang ud med fest og farver.
Kantinen var fyldt med glade studenter iført røde huer, omgivet af familie og venner, der deltog i festlighederne. Stemningen var høj med bobler, smil og blomster i luften for at markere den betydningsfulde begivenhed.
Gymnasiet sender også held og lykønskninger til de studenter, der får deres huer tirsdag og onsdag.
Kolding Tennis Klub var i weekenden vært for en engagerende 2-timers workshop med fokus på serve og retur.
Arrangementet samlede tennisspillere, der var ivrige efter at forbedre deres teknik, og klubben takker både deltagere og trænere. Niklas Nordahl Jensen og Christoffer Carstens stod for træningen og leverede en inspirerende samt velgennemført oplevelse for alle involverede.
Kolding Boldklubs Serie 4-hold er klar til at spille den første playoffkamp for en plads i Serie 3. Kampen finder sted i aften, tirsdag den 23. juni, klokken 19.00 i Pierre Park, hvor de skal møde rivalerne fra Kolding IF.
Der er lagt op til et spændende lokalopgør, hvor meget står på spil for begge hold. Klubben inviterer lokalsamfundet til at komme og støtte spillerne, i håbet om at skabe en uforglemmelig atmosfære og hjælpe drengene på vej til oprykningsfinalen på lørdag.
Så er der nyt fra USO Fredericia
Så er der nyt fra Atami Sushi Kolding
KulturKolding inviterer til en stemningsfyldt Sankt Hans aften ved Slotssøen. Arrangementet finder sted i aften, den 23. juni, og begynder kl. 18.00.
Formanden for Kultur og eventvalget, Merete Due Paarup, vil holde årets båltale. Lokale opfordres til at deltage og nyde begivenheden.
Bemærk, at mad og drikkevarer ikke må medbringes til arrangementet.
Så er der nyt fra Osten Kolding
Hos Osten Kolding er der nu gjort klar til udeservering, hvor gæster kan slå sig ned, nyde sommeren og gå på opdagelse i både sandwiches, tapas, kolde drikke og varme kaffefavoritter.
Nicolai, det kulturelle samlingspunkt i Kolding, åbner dørene for en sommer fyldt med kreative og underholdende aktiviteter. Visit Kolding fremhæver i et opslag, hvordan besøgende kan få pulsen op i Junglen, Nicolai for børns legerum, eller skabe kunst i kreaværkstedet. For musikelskere er der både metalkoncerter og kammermusik på Nicolai Scene.
Desuden inviterer Nicolai Kunst & Design til fordybelse i fascinerende værker, mens Bygning 5 tilbyder kreative studier for håndarbejdstrængende sjæle. Med nye aktiviteter som parkour og gadeidræt, der lanceres i juli, venter en sæson med oplevelser for alle aldre og interesser.
Så er der nyt fra Tufra Dyrecenter
Kolding Teaterforening inviterer til en spændende forestilling i Kolding den 27. september 2026. Under titlen 'Knas på Grenen' bringer forestillingen sommerstemning fra Skagen til Kolding og byder velkommen til bysbarnet Sara Gadborg, der vender hjem til sin fødeby.
Besøgende kan se frem til en dag fyldt med solrig underholdning og lokale fortællinger. Kolding Teaterforening udtrykker deres store forventning til arrangementet og håber at se mange ansigter til forestillingen. Interesserede kan sikre sig billetter via teatrets hjemmeside.
Kolding Teaterforening inviterer til en musikalsk aften med Figaros' og Den Ny Operas opførelse af "Frøken Nitouche". Denne festlige klassiker byder på et mix af operette, musical, soul og swing og rammer scenen på Comwell Kolding Teater den 1. februar 2027 kl. 19.30.
Forestillingen lover at levere masser af grin og musikalske højdepunkter, når ensemblet fra Figaros gakker løs med både forviklinger og skjulte identiteter. Publikum kan glæde sig til et show, hvor alle roller bliver spillet, sunget og danset af det talentfulde ensemble.
Billetter kan købes via teaterets hjemmeside. Der er desuden en rabat på 20% for de, der køber mindst tre forestillinger.