Kolding Stadsarkiv fremhæver begyndelsen på Kolding Kulturnat, som i morgen markerer sit 30-års jubilæum. Siden den første kulturnat den 23. august 1996 har byen været vært for en række kulturelle begivenheder, som har tiltrukket både lokale og besøgende.
Dengang bød Kulturnatten på gademusik, open air-film og åben adgang til steder som biblioteket og Koldinghus. Den spektakulære finale var et lasershow ved navn 'Lys over Kolding'. En mindeværdig koncert leveret af sangerinden Alberte på Akseltorv trak mange tilskuere til arrangementet.
Et tilbageblik på begivenheden afslører, at Kulturnatten straks blev anerkendt som en succes, der drev folk ud af deres hjem og ud på byens gader. Som Kolding Kulturnat nu går ind i sit 30. år, forbereder byen sig på at gentage succesen med endnu en nat fuld af kulturelle oplevelser.
Kolding Egnsteater dannede i morges rammen om et velbesøgt aktivitetsmøde under Business Kolding, som Detailværket stod for.
Hele 46 virksomheder mødtes for at netværke, få inspiration og fokusere på fremtidige aktiviteter og samarbejder i Kolding. Teatret udtrykte glæde over at kunne lægge lokaler til, når det lokale erhvervsliv samles for at skabe nye idéer.
KIF Kolding hyldede Andreas Aagreen for sin imponerende indsats mod Skive fH, hvor han scorede 7 mål på 7 forsøg. Publikummet i AL Sydbank Arena pegede på ham som Kampens Spiller.
I samarbejde med Y-design lancerer KIF Kolding nu en konkurrence, hvor der er mulighed for at vinde en præmie svarende til Andreas’ samt fire VIP-billetter til næste hjemmekamp mod Nordsjælland Håndbold den 6. september.
For at deltage skal du like opslaget fra KIF Koldings Facebook-side og kommentere, hvem du ønsker at tage med til kampen. Vinderne offentliggøres onsdag den 3. september kl. 10:00.
Kolding Kulturnat inviterer til en særlig sportsdag den 27. august, hvor Jernbanegade transformeres til en pulserende Sportssquare. Fra kl. 16 til 20 kan lokale opleve en gade fuld af aktiviteter og fællesskab arrangeret af lokale sportsforeninger.
Blandt de deltagende er Kolding Boldklub, PureGym, og KIF Gymnastik & Spring. Besøgende får mulighed for at prøve kræfter med forskellige sportsgrene og møde repræsentanter fra klubber som Skakklubben Springeren og Kolding Faldskærmsklub.
Arrangementet lover at inspirere til et aktivt fritidsliv fyldt med bevægelse og fællesskab på den festlige kulturnat.
UngKolding var forbi Bakkeskolen og PULS for at introducere deres gratis fritidstilbud til de lokale elever. Arrangementet blev mødt med både interesse og entusiasme. Besøget er en del af en række skolebesøg, hvor UngKolding ønsker at informere unge om deres mange muligheder for fritidsaktiviteter.
I den kommende uge planlægger UngKolding at besøge Sdr. Vang Skole, Nordre Skole, Aller Friskole, Stepping Friskole og Dalby Skole. Unge fra 7. klasse til og med 18 år opfordres til at tilmelde sig via deres hjemmeside, og fristen for tilmelding er 4. september.
Kolding Boldklub lancerer en ny støtteordning, hvor klubbens fans og medlemmer kan støtte økonomisk ved almindeligt brug af strøm og brændstof. Klubben vil modtage 5 øre for hver kWh eller liter, der bruges til ladning og tankning ude, samt 1 øre pr. kWh strøm anvendt i hjemmet, såsom til belysning og madlavning.
Denne ordning giver en mulighed for at støtte den lokale klub på en let og tilgængelig måde gennem daglig brug af energi, hvilket gavner både brugerne og klubben. Interesserede kan finde flere detaljer på klubbens Facebook-side.
Kolding Kommune inviterer borgerne til klimaaften den 17. september for at få input til opdateringen af kommunens klimahandleplan og den videre grønne omstilling.
Fredag den 28. august står i kulturens tegn, når Kolding Kulturnat fejrer sit 30-årsjubilæum med et perlebryllupstema. Hele byen er pyntet op til fest med farvestrålende perler og æresporte, som fejrer denne særlige anledning.
Fem æresporte pryder allerede byens gader, herunder en ved Rådhuset. Akseltorv bliver midtpunktet for festlighederne med musikscener, bord/bænkesæt og et bredt udvalg af mad fra foodtrucks, caféer og restauranter.
Udsmykningen er skabt af eventdecor.dk, som har givet liv til ideerne. Vejret er tvivlsomt, så medbring regntøj eller paraply for sikkerheds skyld.
Så er der nyt fra Osten Kolding
Med erfaring inden for el-service, installationer og energioptimering hjælper Schrøder A/S både private, erhverv og industri med løsninger, der skal fungere i hverdagen.
Onsdag aften blev en spændende aften for KIF Kolding, der gjorde deres comeback i Bambuni Herreligaen. Kampen blev afviklet i AL Sydbank Arena, hvor dramatikken var i højsædet og sikrede en sejr, der strålede på hjemmebanen.
Efter den intense opgør tog klubben sig tid til at tale med Hjalte Langmack, der udtrykte sin glæde over at kunne give noget tilbage til sit nye publikum i Kolding. Det var en aften, der helt sikkert efterlod modstanderne og publikum med minder, og blev delt med fanbasen via et opslag på klubbens Facebook-side.
89 hektar jord ved Trudsbro Vandværk er nu permanent beskyttet mod pesticider, spildevandsslam og forurenet jord for at sikre grundvandet til Koldings borgere og virksomheder.
Selvom selve Trapholt-museet er midlertidigt lukket for ombygning, vil de ikke gå glip af Kulturnatten i Kolding. Denne fredag vil Trapholt bringe en smule af sig selv ud til Den Spanske Trappe på Jernbanegade, hvor de fra kl. 16 til 22 inviterer besøgende til en aften fyldt med kunst og kreativitet.
Gæsterne kan udforske udvalgte værker fra Trapholts samling, stemme på deres favoritkunstværk og deltage i sanseudfordringer i museets følekasser. Derudover bliver der samarbejdet om at skabe en perlebryllups-æresport med perler, glimmer og personlige polaroider. Trapholt ser frem til at møde lokale kunstentusiaster til en inspirerende aften i hjertet af Kolding.
Fredag den 28. august er Kolding Kulturskole med, når Kulturnatten løber af stablen i byen. Arrangementet finder sted ved Nicolai og på parkeringspladsen i Skolegade overfor Nicolai for børn, og deltagelse er gratis for alle interesserede.
Allerede fra kl. 15.00 byder Billedskolen på en kreativ workshop, hvor der er plads til at slippe fantasien løs. Kl. 16.20 præsenterer de unge danseelever på Banegårdspladsen deres trin og udtryk, mens du kl. 17.00 kan prøve kræfter med et blæseinstrument sammen med Kulturskolens Blæserbanditter.
Besøg Kulturskolen for en kreativ og musikalsk oplevelse, samtidig med at du nyder de mange andre aktiviteter, Kulturnatten i Kolding har at tilbyde.