Er du helt vild med mode og elsker at give kunderne en oplevelse udover det sædvanlige? Så er det måske lige dig, vi mangler!
Så er der nyt fra Den Hvide Hest Kolding
Frivillig Kolding inviterer medlemsorganisationerne til årets generalforsamling, der finder sted mandag den 4. maj kl. 19.00–21.00 på Banegårdspladsen 10 i Kolding.
Mødet er en god lejlighed til at få indsigt i organisationens arbejde det seneste år. Frivillig Kolding opfordrer også medlemmerne til at indsende forslag til drøftelse senest 14 dage inden mødet.
KulturKolding opfordrer alle, der er interesserede i at blive frivillige, til at melde sig til. Organisationen byder både unge og ældre velkommen til at deltage og understreger, at alle er inviteret, inklusive par og bedsteforældre.
I en varm tak på Facebook fremhæver KulturKolding Svend Aage og Jonna for deres engagement og for at have genoptaget deres roller som frivillige. Interesserede kan kontakte KulturKolding direkte for mere information om, hvordan man kan blive en del af frivilligholdet.
Onsdag den 8. april kl. 08:00 inviterer Foreningen Business Kolding sine medlemmer til en særlig rundvisning på Koldinghus. Her vil de have mulighed for at opleve den nye udstilling "Vævede Mesterværker", der sætter fokus på kunstens historiske udvikling gennem billedvævninger.
Udstillingen viser, hvordan værkerne, der spænder fra kongehusenes pragtfulde gobeliner til 20. århundredes folkelige kunstformer, bringer fortællinger til live gennem tråde og farver. Deltagerne vil få indsigt i den tidskrævende proces, det er at skabe disse mesterværker, hvoraf blot én kvadratmeter kan tage op til et år at væve. Tilmelding kan foretages via Business Koldings hjemmeside.
Lars Thygesen er tilbage i Kolding Boldklub, hvor han nu indtager rollen som træner for klubbens serie 4 (1)-hold. Thygesen har en lang historie med klubben og har tidligere trænet her samt i andre lokale klubber som Seest.
Hans tilbagevenden blev markeret med en stærk sæsonstart, hvor holdet sejrede 4-1 over Bredballe sidste lørdag. Næste kamp er allerede på mandag, 2. påskedag, hvor serie 4 (1)-gutterne møder Fredericia FF på udebane. Klubben byder "Thyge" velkommen tilbage med åbne arme.
Så er der nyt fra Osten Kolding
Nicolai Kultur har med glæde annonceret, at Rikke Baunbæk Wallington er tiltrådt som ny kulturformidler. Efter at have arbejdet som projektleder på "Hånd & Ånd" siden august 2023, er Rikke nu klar til at fokusere på Nicolai for børn og Nicolai Kunst & Design.
Rikke Baunbæk Wallington, uddannet modedesigner fra Designskolen Kolding, bringer en stærk baggrund inden for konceptudvikling og grafisk formidling med sig, især rettet mod børn og unge. Hun udtrykker stor passion for at skabe meningsfulde oplevelser og ser frem til at engagere sig med besøgende og kollegaer i huset.
Personalet i Nicolai Kultur ser frem til at have Rikke som en vital del af deres team og opfordrer alle til at byde hende varmt velkommen.
Kulturskolen Kolding har i samarbejde med Kompetencecenter for Børn, Unge og Billedkunst fået besøg af den iranske arkitekt Mahsa Hajian. Hun underviser det lokale arkitekturhold for børn, kaldet Byggeri & Fantasi.
Mahsa Hajian har givet eleverne en inspirerende indsigt i persiske flisedesigns og deres unikke æstetik og geometri. Gennem papfliser har børnene udforsket kunst, matematik og iransk kultur, hvilket har skabt en lærerig oplevelse for deltagerne.
KIF Kolding har i samarbejde med Y-Design lanceret en konkurrence, hvor vinderen kan sikre sig både en eksklusiv gave og fire VIP-billetter til holdets kommende hjemmekamp mod Århus Håndbold.
Til den seneste kamp mod TIK Taastrup blev Cornelius Kragh hædret som Kampens Spiller efter at have scoret imponerende 13 mål. Som en belønning modtog han en gave fra Y-Design.
Nu opfordrer klubben fans til at deltage i konkurrence ved at like deres Facebook-opslag og angive, hvem de vil invitere med til kampen. Vinderen udtrækkes tirsdag den 7. april kl. 10:00.
Så er der nyt fra Nybolig Kolding
Trænger du til en pause fra hverdagens stress og jag? Torsdag den 9. april 2026 tilbyder Kristkirken i Kolding en meditativ aften kaldet Hverdagsro, hvor du kan finde indre ro og fred i smukke omgivelser. Arrangementet starter kl. 19.30, og der er fri entré for alle.
Så er der nyt fra Løwenstein Fysioterapi
Kolding Kommune og Slesvigske Fodregiment inviterer til markering af årsdagen for Slaget ved Kolding 1849 den 23. april 2026. Arrangementet finder sted i Christiansfeld, hvor man vil mindes slaget og ære de faldne fra krigen.
Slaget den 23. april 1849 var en del af den anden slesvigske krig, hvor danske styrker under generalmajor Hans Christian Rottbøll kæmpede mod preusserne. På trods af nederlaget blev slaget et symbol på dansk modstand.
Dagen starter kl. 11:00 i Brødremenighedens Kirke med en koncert af Slesvigske Musikkorps, efterfulgt af en march til Gudsageren for kranselægning. Præst Jørgen Bøytler vil holde tale. Arrangementet er åbent for alle, og KulturKolding opfordrer til at dele opslaget.
Så er der nyt fra MediSkin
Bevæg dig for livet - Kolding Kommune inviterer til et trænerkursus den 18. april, der er målrettet trænere, som ønsker at forbedre deres evner i at arbejde med udøvere med handicap eller særlige behov.
Interesserede skal huske at tilmelde sig senest den 8. april. Kommunen opfordrer til, at man tager sin trænerkollega med for at få størst udbytte af den inspirerende dag.