I sidste uge modtog Nicolai Kultur i Kolding to betydelige donationer, rettet mod at fremme børns og unges aktiviteter i området. Legeparken i Kolding blev tildelt 245.375 kr. fra Salling Fonden, som vil finansiere et nyt legetårn samt indkøb af vandcykler.
Om eftermiddagen blev opmærksomheden rettet mod de unge, da Nicolai Gård modtog 192.000 kr. fra den nu nedlagte "House of Innovation" fond. Midlerne skal støtte unge kulturentreprenører i byen. Nicolai Kultur udtrykker stor taknemmelighed over erhvervslivets støtte og ser frem til at realisere projekterne. God sommer hilses til alle med ønsket om gensyn i Kolding.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Kolding Stadsarkiv fremhæver vigtigheden af elektroniske sags- og dokumenthåndteringssystemer (ESDH) i kommunen. Disse systemer bruges til at gemme og dokumentere kommunikation mellem borgere og kommunen, såsom jobansøgninger, hjemmehjælp og byggesager.
ESDH-systemerne sikrer overblik over, hvad der sendes og modtages, mens arkivloven anviser længere tids opbevaring, når sagen afsluttes. Dataservice-teamet, i samarbejde med ansvarlige brugere, sørger for korrekt arkivering, så borgere kan anmode om adgang, når dokumenter er arkiveret.
Bevæg dig for livet i Kolding Kommune annoncerer, at der kun er få pladser tilbage på deres Funktionel Fitness-uddannelse, som foreninger nu kan tilmelde sig til en fordelagtig pris.
Foreningerne skal kun betale 975 kr., mens Fritidsrådet og Kolding Kommune dækker resten af omkostningerne. Interesserede opfordres til at handle hurtigt for at sikre sig en plads.
Yderligere information og tilmeldingsmuligheder kan findes via linket i deres Facebook-opslag.
Campus Kolding inviterer til to dages festivitas med det årlige KONTUR-arrangement, der løber af stablen med et tætpakket program fyldt med musik og fællesskab. Begivenheden starter torsdag kl. 16 med et line-up af blandt andet Smag På Dig Selv og Saint Clara samt flere nye musikalske indslag fra Sonic Showcase.
Om torsdagen kan deltagere også teste deres viden i en international musikquiz kl. 17 med spændende præmier på spil. Adgang kræver gyldigt studiekort.
Fredagens festligheder begynder kl. 19 med DJ Linnea Borch, inden Svea S og MAS sørger for at fyre op for stemningen. For at deltage denne dag skal deltagerne medbringe både studiekort og billet. Det fulde program kan findes på eventens side for KONTUR 25-studiestartsfestival.
Musikelskere kan se frem til en inspirerende koncertoplevelse, når Solsort gæster Godset i Kolding til januar. Den danske folkgruppe vil fylde salen med deres poetiske sange, der hylder livets mange facetter som kærlighed, natur og identitet.
Med deres stærke koncertfortælling, skabt over de seneste fire år, inviterer Solsort til en aften præget af eftertænksomhed og fællesskab. Billetter til koncerten kan købes via Godsets hjemmeside.
Business Kolding markerede en stor milepæl med deres 100. "Marketing à la Carte" kursus onsdag. Arrangementet bød på praktiske værktøjer til effektiv kommunikation og præsenteredes af skuespiller og kommunikationscoach Frank Thiel.
Mere end 40 deltagere var på plads for at deltage i dagens program. Med yderligere syv kurser planlagt inden december, har interessen været markant, og over 300 deltagere har allerede tilmeldt sig de kommende sessioner via Business Koldings hjemmeside.
Onsdag aften den 28. august arrangerer Ventilen Kolding en tur til Jump It for sine medlemmer, med egenbetaling på 30 kr. Arrangementet begynder tidligere end sædvanligt, hvilket er vigtigt at notere sig, især for nye deltagere.
De fremmødte mødes ved banegårdspladsen kl. 18:00-20:30 for at følges ad til den fælles aktivitet. Hvis det er første gang, man deltager, anbefales det at komme kl. 17:30 for en introduktion til Ventilens arbejde og kammeratskabet i fællesskabet. Ventilen Kolding ser frem til en hyggelig aften fyldt med sjov og sociale aktiviteter.
Business Kolding melder om en vellykket start på efterårssæsonen af Marketing à la Carte, hvor mere end 40 deltagere fik indsigt i effektiv kommunikation gennem et oplæg af Frank Thiel her til morgen.
Frank Thiel, der havde æren af at levere det 100. oplæg i serien, delte ud af sin ekspertise i klar og autentisk formidling. Desuden står yderligere syv spændende arrangementer klar frem til december.
Næste oplæg finder sted den 15. september, når den prisvindende copywriter Simon Linde præsenterer ti effektive ChatGPT-prompts. Over 300 har allerede tilmeldt sig denne sæsons arrangementer.
Kolding Havn giver et retrospektivt indblik i sin udvikling gennem de sidste syv årtier via et Facebook-opslag. En markant ændring ses i antallet af skibe og den mængde gods, de fragter — fra 2.000 skibe med knap 400.000 ton gods i 1950'erne til 463 skibe med over 1,28 millioner ton gods i 2024.
Med tiden er mængden af gods per skib øget betydeligt, i takt med omfattende teknologiske ændringer og optimering af havnens faciliteter. Kolding Havn arbejder fortsat på at tilpasse sig nutidens efterspørgsel, med nye forretningsinitiativer og partnerskaber for at imødekomme den moderne tids behov.
KIF Kolding har introduceret en ny spændende klubbegivenhed for de yngste fans med etableringen af deres børneklub, Busterbanden. Klubben er designet til børn i alderen 4 til 12 år og byder på en række fordele.
Med et medlemskab får børn fri entré til alle hjemmebanekampe, hvor én voksen kan ledsage dem, samt mulighed for at deltage i eksklusive konkurrencer og aktiviteter i Busters Værksted. Klubben lover et fællesskab med fokus på bevægelse, sjov og oplevelser.
I forbindelse med lanceringen tilbyder KIF Kolding et særligt tilbud på medlemskab til 195 kr. for en hel sæson, når man tilmelder sig inden 30. september. Herefter er prisen 295 kr. pr. sæson. Interesserede kan få yderligere information og tilmelde sig gennem KIF Koldings officielle hjemmeside.
Kolding Kommune byder velkommen til borgermøde om Grøn Trepart Aftale den 2. september for at informere borgere om klimatiltag og udfordringer i lokalområdet.
4 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Kolding. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Søgade 15 er netop kommet til salg til hele 8.600.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Kolding.
Kulturskolen Kolding inviterer hele familien, fra de yngste til de ældste, til en oplevelse fyldt med dans, sang og sanglege. Anni og Nina fra Kulturskolen vil lede aktiviteterne, som strækker sig over flere datoer fra september til april.
Arrangementerne finder sted i Riis Toft Sal og Biblioteket, og billetter koster kun 190 kr. pr. familie for alle syv gange. Tilmelding er allerede åben, og man kan sikre sig en plads via Kulturskolens hjemmeside. Der er altså lagt op til en hyggelig eftermiddag med musik og bevægelse for både børn, forældre og bedsteforældre.
Lucas Vinding påtager sig rollen som ny ungtræner for Kolding Boldklubs U7-hold. Han skal hjælpe den nuværende træner Patrick med "at holde styr på børnene," som klubben humoristisk beskriver det.
Anders Flaskager, børne- og ungdomsansvarlig i Kolding Boldklub, udtrykker stor glæde over, at klubbens egne spillere som Lucas træder ind i frivillige roller. Klubben ser frem til at have Lucas ikke kun som spiller, men nu også som en aktiv træner.