Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kolding

Lokalt nyt
2 timer siden

Kreative oplevelser for børn i Nicolai i Kolding

Visit Kolding inviterer børn og deres familier til et spændende kreativt univers i Nicolai for børn, som ligger centralt i Kolding. Her kan børnene udforske deres fantasi i forskellige kreative aktiviteter, der spænder fra kunst og håndværk til leg i fantasifulde omgivelser.

Besøgende kan prøve kræfter med at bygge slotte af puder, klatre i tovene i junglen, eller kaste sig over kreative projekter i de forskellige værksteder. Nicolai for børn tilbyder også teateroplevelser med kostumer og ansigtsmaling samt et hyggeligt læserum beboet af kæmpemus.

Stedet er åbent hver dag fra kl. 10-15 i skolernes sommerferie, og alle er velkomne til at slippe fantasien løs. For yderligere information kan interesserede besøge stedets hjemmeside.

Lokalt nyt
2 timer siden

Sommerbilledskole i Kolding fyldt med kreativitet og leg

Billedskoleafdelingen på Kulturskolen Kolding har i denne uge været vært for en sommerbilledskole, hvor 24 børn har udforsket deres kreative sider. Ugen bød på en række spændende aktiviteter, hvor deltagerne kunne prøve kræfter med forskellige kunstformer som tegning, maling og akvarel, samt skabe fantasifulde lerfigurer og cyanotypier.

Som en festlig afslutning blev der i eftermiddags afholdt en vellykket fernisering, som tiltrak mange forældre, bedsteforældre og venner. De mange besøgende kunne opleve børnenes kunstværker og fejre en uge fyldt med skaberglæde og nye venskaber. Kulturskolen ønsker alle deltagere en god sommerferie.

Lokalt nyt
3 timer siden

Kolding Boldklub søger ny cheftræner til Serie 4-holdet

Kolding Boldklub er på udkig efter en dedikeret cheftræner til deres Serie 4-hold for at styrke seniorafdelingen, der foruden Serie 4 også omfatter hold i Danmarksserien, Serie 1 og tre Serie 5-hold. Den nye cheftræner skal starte den 28. juli 2026, og vil spille en central rolle i at hæve Serie 4-holdet til Serie 3.

Træneren forventes at have en stærk fodboldforståelse, kunne lede og motivere både holdet og enkeltspillere, samt engagere sig i en positiv udvikling af seniorafdelingen. Der kræves to træningsaftener og én kamp om ugen. Interesserede kan kontakte Jacob Hille for yderligere information på telefon 21 20 66 22 eller via e-mail jacobhille@gmail.com.

Lokalt nyt
3 timer siden

Lokale musiktalenter underholder i Kolding bymidte hele sommeren

Kolding bymidte får nyt liv denne sommer med live musik fra unge talenter. Arrangementet, som kommer fra MGK Syd, foregår alle torsdage og lørdage i juli.

Du kan opleve de lokale musiktalenter, torsdage fra kl. 14 til 17 og lørdage fra kl. 10 til 13. Med musik under åben himmel kan borgere og besøgende i Kolding nyde en musikalsk atmosfære på byens torve. KulturKolding opfordrer alle i bymidten til at lade toner guide dem til talentfulde optrædener.

Opslagstavlen
Sponsoreret
4 timer siden
Lokalt nyt
4 timer siden

Kolding i Toner søger frivillige til sommerens musikfestival

Kolding i Toner, en af de førende klassiske musikfestivaler, søger to frivillige til deres kommende arrangement, der finder sted fra 16. til 18. juli. Festivalen er kendt for at tilbyde syv fantastiske koncerter og en god stemning.

Som frivillig vil du hjælpe med forskellige praktiske opgaver, såsom billetkontrol, sceneklargøring og forplejning. Til gengæld får du gratis adgang til koncerter, forplejning under dine vagter og mulighed for at lære den festivaldrevne verden at kende.

Hvis du er interesseret, opfordrer arrangørerne dig til at kontakte dem via direkte besked eller mail. Overnatning i Kolding tilbydes også til rejsende frivillige.

Lokalt nyt
5 timer siden

Kolding Boldklub råbte æv over pokallodtrækning

Kolding Boldklub har udsendt en opdatering på deres Facebook-side, hvor cheftræner Jes Bekke udtrykker sin utilfredshed over lodtrækningen til den kommende pokalturnering. Med ordene "det er tæt på den værste lodtrækning" deler Bekke sin frustration.

I opslaget opfordres fans og følgere til at læse mere via et link i kommentarfeltet. Det viser klubbens engagement i at holde sine tilhængere informeret om den forestående sportslige udfordring.

Opslagstavlen
Sponsoreret
6 timer siden
Alarm112
6 timer siden

Vagtcentral klar igen efter teknisk nedbrud

Seneste opdateringer fra TrekantområdetsBrand på X: De tekniske problemer på vores vagtcentral er løst, og vi er tilbage i normal drift. Tak for jeres tålmodighed og forståelse, mens vi arbejdede på at udbedre fejlen. Vi kan oplyse, at akutte opkald via 112 har været håndteret løbende, så vores beredskab har kunnet rykke ud. /OC

Opslagstavlen
Sponsoreret
20 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
20 timer siden

Atami Sushi Kolding inviterer til sushi i weekenden

Så er der nyt fra Atami Sushi Kolding

Opslagstavlen
Sponsoreret
20 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
20 timer siden
Lokalt nyt
21 timer siden

Sidste chance for kvote 1-ansøgning til SDU Kolding

Campus Kolding fremhæver Dragana som en succeshistorie blandt deres internationale dimittender. Efter sine studier på SDU Kolding, har hun sikret sig et job i byen.

For dem, der ønsker at følge Draganas fodspor, nærmer ansøgningsfristen sig hastigt. Ansøgere via kvote 1 skal indsende deres ansøgninger inden den 5. juli kl. 12.00. Det er en oplagt mulighed for at studere i det inspirerende miljø Kolding tilbyder.

Lokalt nyt
21 timer siden

Kolding Boldklub møder Næsby i Betano Pokalen

Kolding Boldklub ser frem til spændende fodbold i første runde af Betano Pokalen, når Næsby gæster Pierre Park. Klubben annoncerede i et opslag på Facebook, at lodtrækningen har fundet sted, og det er et kompetent 3. divisionshold, de skal op imod.

Pierre Park danner rammen om kampen, hvilket vækker stærkt håb i klubben for solid opbakning fra hjemmepublikummet. Kolding Boldklub lover yderligere oplysninger om spilledato og tid, så snart de er fastlagt.

Lokalt nyt
22 timer siden

Første kandidater fra nye SDU Kolding-uddannelser dimitterede

SDU Kolding markerede en milepæl, da de fejrede deres første dimittender fra de nye kandidatuddannelser i Data Science og Data Driven Business Development.

Begivenheden blev afholdt i sidste uge ved en Thesis Showcase på campus, hvor de nyuddannede præsenterede deres specialer for virksomheder og samarbejdspartnere. Arrangementet satte fokus på anvendelsen af data til at skabe praktiske løsninger og værdi.

Universitetet sender et stort tillykke til de dimitterede og takker alle fremmødte for deres deltagelse i fejringen.