Lokale nyheder, reportager og artikler fra Kolding

Lokalt nyt
14-07-2025 11:15

Kolding i Toner takker sponsorer for årets musikfestival

Kolding i Toner udtrykker stor taknemmelighed til de mange sponsorer og samarbejdspartnere, der gør årets festival mulig. I et opslag på Facebook fremhæver de, hvordan støtte fra både lokale kræfter og nationale fonde er afgørende for festivalens succes.

Blandt de nævnte sponsorer er Det Obelske Familiefond, Kolding Kommune og Statens Kunstfond. Samarbejdspartnere som Nicolai Kultur og Koldinghus spiller også en vigtig rolle i festivalen, der bidrager til at styrke musiklivet i Kolding.

Lokalt nyt
14-07-2025 11:15

Kultur og kreativitet blomstrer i Kolding denne uge

Campus Kolding deler en fyldt begivenhedskalender for ugen, der spænder fra quizzer til koncerter og kunstneriske workshops.

Onsdag kan man opleve historiefortælling fra Koldings gader med Museum Kolding, eller teste sine triviaevner til quizaften på Spilcaféen. Torsdag byder på "Sommer ved Søen" med Johnny Madsen Jam og klassiske koncerter gennem musikfestivalen Kolding i Toner, som varer til lørdag.

Fredagen byder på en intim koncert med Isse hos Jungle Records. Søndagen rundes af med en gratis workshop for botanisk illustration på Verdensmålspladsen. Besøgende kan se hele ugens program på Campus Koldings Linktree.

Lokalt nyt
14-07-2025 10:35

Diabetesarmbånd sikrer tryghed på Grøn Koncert i Kolding

Mennesker med diabetes kan få ekstra tryghed til Grøn Koncert i Kolding.

Diabetesarmbånd sikrer tryghed på Grøn Koncert i Kolding
Opslagstavlen
Sponsoreret
14-07-2025 10:12
Det sker
14-07-2025 09:50

Kreativt værksted åbner dørene i Kolding

Selvom Fifleriet holder sommerlukket, åbner de værkstedet for kreative sjæle hver onsdag fra 16. juli, og tilbyder inspiration, værktøj og sparring for lokale projekter.

Kreativt værksted åbner dørene i Kolding
Det sker
13-07-2025 19:00

Quiz aften med præmier! Kolding

Onsdag den 16. juli inviterer Spilcaféen til en spændende quizaften, hvor deltagere kan dyste i paratviden og vinde lækre præmier.

Quiz aften med præmier! Kolding
Det sker
13-07-2025 18:00

Sommerdans under åben himmel i Kolding

Oplev glæden ved mavedans i Koldings smukke Stejlbjerganlæg hver onsdag i juli med Amanda Salma som instruktør.

Sommerdans under åben himmel i Kolding
Opslagstavlen
Sponsoreret
13-07-2025 18:00

Nyt fra Osten Kolding

Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage

Nyt fra Osten Kolding
Opslagstavlen
Sponsoreret
13-07-2025 16:13
Lokalt nyt
13-07-2025 15:20

UngKolding inviterer til jumping fitness efter sommerferien

UngKolding åbner op for tilmelding til deres nye Jumping Fitness-hold, der starter efter sommerferien. Holdet er for unge fra 7. klasse til og med 18 år, som har lyst til at træne på små trampoliner til høj musik og få masser af energi.

Deltagerne vil blive introduceret til teknikkerne fra bunden, så alle kan hoppe med og komme ind i rytmen, uanset erfaring. UngKolding opfordrer interesserede til at tilmelde sig hurtigt via deres hjemmeside, da pladserne ryger hurtigt.

Opslagstavlen
Sponsoreret
13-07-2025 12:28
Det sker
13-07-2025 11:00

Sommersjov: Lær at fægte i Kolding

Tag hele familien med til Staldgården onsdag den 16. juli for en sjov og lærerig oplevelse som landsoldat i historiske rammer.

Sommersjov: Lær at fægte i Kolding
Lokalt nyt
13-07-2025 10:50

Nikolai Terteryan debuterede med en hurtig knockout i USA

Kolding Bokseklub kan med stolthed meddele, at deres tidligere bokser, Nikolai Terteryan, har haft en imponerende start på sin professionelle karriere i USA. I en opdatering fra klubben fortælles det, at Nikolai sikrede sig sejren med en knockout efter blot 48 sekunder i første omgang.

Denne stærke debut giver ifølge Kolding Bokseklub anledning til stor optimisme for Nikolais fremtid i bokseverdenen. Klubben opfordrer deres unge boksere til at forfølge deres drømme og arbejde hårdt, da disciplin og dedikation kan føre til store eventyr.

Lokalt nyt
12-07-2025 17:40

Åbningskoncert ved Kolding i Toner melder alt udsolgt

Kolding i Toner har oplyst, at billetterne til festivalens åbningskoncert er revet væk. Men musikeventyr venter stadig for dem, der vil deltage i de kommende koncerter.

Blandt højdepunkterne er en fortælle-koncert med en skuespiller, samt 'Sagaer', en aftenkoncert, hvor hvert musikstykke bringer en ny historie til live. For natteravnene åbner Sankt Nicolai Kirke dørene til en midnatskoncert, mens Kolding Bibliotek er vært for en kreativ KREA-koncert. Festivalen afsluttes med en festlig koncert, hvor der stadig er billetter til rådighed. Hele programmet kan udforskes på Kolding i Toners hjemmeside.

Lokalt nyt
12-07-2025 17:15

Kolding i Toner præsenterer Stravinskys "Historien om en Soldat"

Kolding i Toner inviterer til en unik koncertoplevelse, hvor musik og teater går hånd i hånd med opførelsen af Igor Stravinskys "Historien om en Soldat".

Den talentfulde skuespiller Celeste Borchorst Faurschou indtager rollen som fortæller, mens et syv mand stort ensemble leverer klassisk musik i verdensklasse.

Koncerten, der lover både humor og dybde, er åben for alle interesserede. Billetter til arrangementet koster mellem 60 og 120 kr. og kan købes via Kolding i Toners hjemmeside.