Så er der nyt fra Osten Kolding
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Campus Kolding byder på en uge spækket med aktiviteter til både musikelskere og julestemte sjæle. Fra onsdag aften kan man opleve Godset Songwriter, hvor nye musikalske talenter byder på intime live-sessions og overraskelser i musikens tegn.
Torsdag står på Singstar Night & Raffle, hvor sangglade deltagere kan konkurrere om præmier, samtidig med at Kolding Light Festival oplyser byen gennem lyse installationer fra torsdag til lørdag.
I weekenden kan besøgende deltage i Designskolens julebazar og opleve eksperimenterende musik samt piratrock i SKULLCLUB. For yderligere information og oversigt over ugens begivenheder, kan man besøge Campus Koldings eventside.
Kolding Stadsarkiv fremhæver en digitaliseret fotosamling af P. Aagaard, som var aktiv fotograf i Kolding mellem 1857 og 1880. Samlingen, tilgængelig online, rummer mange portrætter af byens tidligere beboere, herunder det fascinerende foto af Mads Iver Jessen.
Fotosamlingen blev skabt med hjælp fra slægtsforskere, der har identificeret navne, bopæle og vigtige livsbegivenheder på de portrætterede personer. Et eksempel er historien om Mads Iver Jessen, førstefødt af købmand Iver Madsen Jessen og Louise Ane Magrete Hansen, født i 1875 og bosiddende i Adelgade i 1880.
Denne fotosamling repræsenterer en værdifuld kilde for lokalhistorikere og interesserede borgere, der kan udforske Aagaards værker via Kolding Stadsarkivs hjemmeside.
Unge talenter hos Kolding Talent fik en særlig oplevelse, da de i sidste uge besøgtes af den professionelle cykelrytter Kasper Asgreen. Asgreen delte ud af sin personlige rejse fra en sen begyndelse i cykling til toppen af den internationale scene.
Under sit besøg delte Asgreen sine erfaringer om livet som topatlet, herunder indblik i cykelsæsonens struktur og hans personlige sejre. Besøget gav de unge atleter mulighed for at stille spørgsmål og tage værdifulde erfaringer med sig i deres egen sportslige udvikling. Kolding Talent udtrykker taknemmelighed for den inspirerende eftermiddag.
KIF Kolding inviterer til julehygge i Sydbank Arena lørdag den 6. december, når de møder Give Håndboldklub. Arrangementet fokuserer på medlemmerne af børneklubben "Busterbanden". Buster samt de to Buster Buddies, Frederikke og Isabella, byder velkommen til de mange børn fra kl. 13.15 i Busters Funzone. Her kan børnene deltage i juleaktiviteter som juleklip og pynte KIF-juletræet.
Inden dagens hovedkamp kan publikum også opleve KIF Koldings U13-drenge i aktion mod Rødekro-Aabenraa Håndbold kl. 13.30. KIF Kolding ser frem til en dag fyldt med håndbold, hygge og julestemning. Læs mere om Busterbanden og medlemskab via KIF's hjemmeside.
Så er der nyt fra Den Hvide Hest Kolding
Kolding oplever markant vækst i turismen med øgede overnatningstal og stærkt kulturliv som drivkraft, både for lokale arbejdspladser og byens internationale appel.
Så er der nyt fra Nybolig Kolding
Ventilen Kolding slår dørene op torsdag den 4. december til en særlig madaften og husmøde. Arrangementet finder sted på Banegårdspladsen 12 og begynder kl. 17:30 for dem, der har valgt at deltage i uddybende samtaler om spørgeskemaerne.
For øvrige deltagere starter aftenen som normalt kl. 18:30 og varer indtil kl. 21. Nye besøgende opfordres til at møde op kl. 18 for en introduktionssnak om Ventilen. Arrangementet er en del af deres faste ugetilbud og byder på fællesskab og dialog.
KIF Kolding fejrer weekendens sejr over Taastrup og markerer, at holdet nu har fuldført første halvdel af sæsonen. Det lokale håndboldhold har gennemgået intense kampe mod 13 forskellige modstandere og ser frem til endnu flere mindeværdige øjeblikke.
På lørdag kl. 15.00 starter anden halvdel af sæsonen, hvor KIF Kolding møder Give Håndboldklub i Sydbank Arena. Klubben opfordrer fans til at deltage i kampen og fortsætter rejsen sammen med holdet. Billetter kan købes via KIF Koldings hjemmeside.
Fritid og Idræt Kolding har præsenteret de nominerede til Årets Parasportpris 2026 under den kommende Fritid og Idræt Award. Prisen fejrer dem, der arbejder dedikeret for at fremme parasport og inklusion i sporten.
Nominerede inkluderer BGIF Gymnastikforening, der med hold som Hoptimisterne og Mini-Hoptimisterne tilbyder gymnastik for børn med særlige behov. KFUM Spejderne Vamdrup er nomineret for deres initiativ, Kløverne, hvor mennesker med handicap kan deltage i spejderaktiviteter. Desuden er Kolding KFUM Atletik og Motion nomineret for deres FrameRunning tiltag, som giver børn og unge med særlige behov mulighed for at dyrke sport i et støttende miljø.
Hver af disse nominerede bidrager til at skabe trygge og inspirerende fællesskaber, der viser, hvordan sport kan være inkluderende for alle.
Elever fra Kulturskolen Kolding har kastet sig over sci-fi temaer i deres seneste projekt, der er en del af kunstudstillingen 'VORES FÆLLES NAVLESTRENG' af Marie Munk. Her har de udforsket idéer om, hvordan menneskets hjerte og naturen vil se ud om 1000 år.
Udstillingen, placeret ved NiCOLAI for børn, tilbyder besøgende en unik oplevelse med et lydlandskab skabt af usædvanlige materialer som kogt spaghetti og rådne haveæbler.
Arrangementet finder sted under Kolding Light Festival og er tilgængeligt hver dag fra kl. 17 til kl. 21.