KIF Kolding annoncerer med glæde, at Strøh A/S fortsætter deres værdifulde partnerskab. I en opdatering på Facebook roser KIF Kolding den lokale el-installatør, der med mere end 40 års erfaring fortsat støtter klubben både økonomisk og mentalt.
Medejer hos Strøh A/S, Anders Hedeager Justesen, udtrykker stolthed over at fortsætte samarbejdet med klubben, især i tider hvor opbakning er afgørende.
KIF Kolding og Strøh ser frem til endnu en sæson præget af samarbejde og fælles passion for lokal håndbold i Kolding og Trekantområdet.
Denne sommer summer Kolding med et væld af aktiviteter arrangeret af KulturKolding. Der er noget for alle, da midtbyens gader og pladser fyldes med liv og kreative oplevelser hele ugen.
Om tirsdagen kan du deltage i den åbne brætspilsgruppe hos Spilcaféen, mens onsdagene byder på historiske byvandringer og sprogudveksling med Fundament. Musikalske indslag pryder gågaderne torsdage og lørdage, hvor Kulturskolen Kolding og MGK Syd står for underholdningen.
Fredagene og lørdagene er også dedikeret til levende historieformidling med skuespillere fra Koldinghus, og weekenden afsluttes med kreative workshops under Fundament Funday om søndagen. Besøg Kolding midtby og oplev det sprudlende sommerliv.
Onsdag 2. juli kl. 17:00 samles sproginteresserede ved det historiske Koldinghus til Language Café, hvor de både kan fordybe sig i Koldings historie og forbedre deres danske færdigheder.
Oplev en uforglemmelig aften på Koldinghus 3. juli 2025, hvor Christina Elisabeth Mørkøre, Diluckshan Jeyaratnam og 16 musikere fra SMUK byder på musicalhits.
Tag med Museum Kolding på en gratis byvandring fra 2. juli og dyk ned i Koldings fascinerende fortid og transformation gennem tiderne.
Kolding Kommune er pioner i udviklingen af bæredygtige fødevaresystemer gennem deltagelse i et stort EU-projekt. Kommunens CO₂-reduktion og nye fødevarestrategi står som eksempler på imponerende fremskridt for miljø og samfund.
Kolding i Toner byder igen i år på en musikalsk oplevelse på Nicolai Scene, når afslutningskoncerten løber af stablen den 19. juli kl. 19:30. Sidste års succes er drivkraften bag endnu en aften fyldt med klassisk musik og spændende værker.
Aftenen byder på Tchaikovskys ‘Souvenir de Florence’, Wagners ‘Siegfried Idyll’, samt Gabriella Smiths ‘Anthozoa’ for strygere og klaver. Arrangørerne håber på en gentagelse af sidste års udsolgte koncert, så det anbefales at sikre sig billetter i god tid på deres hjemmeside.
Munkensdam Gymnasium tog i dag afsked med årets 3.g'ere, som afsluttede deres gymnasietid med den traditionelle vogntur.
Nogle klasser kørte allerede efter dimissionen i fredags og besøgte Munkensdam Plejecenter, hvor beboerne havde forberedt festlige bannere og velsignelser.
Andre klasser valgte at gemme deres tur til i dag, hvor de pyntede vognene fra morgenstunden og begyndte turen i strålende solskin. Skolen ønsker de tidligere elever alt godt på deres videre færd både på vognturen og i livet.
Kolding Svømmeklub har åbnet for tilmeldinger til den kommende sæson 2025/2026, og nuværende medlemmer kan sikre sig en plads til den nye sæson, der strækker sig fra 1. september 2025 til 31. maj 2026.
Selvom klubben holder ferielukket, besvares emails løbende, og fra uge 33 kan medlemmer kontakte klubben telefonisk hver tirsdag mellem kl. 17 og 19. Interesserede kan tilmelde sig via klubbens hjemmeside.
Fra 1. juli til 10. august kan børn i Kolding give kreativiteten frit løb på Trapholt, inspireret af Michael Kviums "Skyggeteater".
Så er der nyt fra Nybolig Kolding
Museum Kolding inviterer til åbningen af udstillingen KYSTER OG SØLVET tirsdag 1. juli kl. 14 – en fejring af Koldings rige sølvhistorie og af pioneren Holger Kyster.
Torsdag den 3. juli kan du opleve den nostalgiske popgruppe POPTÖS ved Slotssøen, når MusikKolding byder på gratis koncert med hits fra 90'erne og 00'erne.
Bingoglade Koldingensere inviteres til en sjov og hyggelig aften onsdag den 2. juli, arrangeret af Spilcaféen.