Hvilke gulvtyper hitter hos danskerne lige nu – og hvilke nye og overraskende trends kommer vi til at se i fremtiden? Det giver den erfarne indretningsarkitekt Tine Hundrup og gulvvirksomheden Timberman her et bud på.
Fokus på indretningen af udeområderne giver travlhed hos ILVA i Kolding, hvor salget af havemøbler og tilbehør er steget markant under corona. Ifølge ILVAs designchef er en ny havetendens kommet.
Det er sommer, det er sol, og det betyder dejlige, varme dage i solen - og hedeture, kløen og ubehag under en brandvarm dyne.
I uge 24 skal der lægges ny asfalt på Agtrupvej på strækningen fra Sdr. Ringvej til Disellaparken. Arbejdet udføres i aften- og nattetimerne for at genere trafikken mindst muligt.
Nu er det igen muligt at se sine testresultater. Udfordringer med at få test-resultater fra hurtigtest og PCR-test vist på sundhed.dk og i coronapas-appen, ser nu ud til at være løst.
Det knaldrøde fine bær, som smager sødt med et strejf af sommersol, er i sæson. Jordbærret er måske det nærmeste vi kommer på en hofspise i Danmark. Når de danske jordbær kommer ud i butikkerne, eller sælges i små boder på landevejene, er det tegn på, at nu er det endelig sommer.
En tysk variant af coronavaccinen fra medicinalvirksomheden CureVac bliver sandsynligvis ikke en del af det danske vaccineprogram.
Der gemte sig andet og mere end fersk fisk i en kassevogn i Kruså
Hovedvej 170 mellem Christiansfeld og Kolding vil i weekenden være lukket for gennemkørsel ved den gamle grænse syd for Taps fra lørdag kl. 09 i forbindelse med den officielle fejring af genforeningen. Vejen genåbnes senest søndag kl. 21, når tribuner, æresport, m.m. er pillet ned.
Kolding Kommune søsætter en kampagne på Facebook og Instagram, der skal vise familier fra Aarhus, Odense og Esbjerg, at Kolding er et attraktivt sted at slå sig ned
Kolding Kommune går nye veje for at gøre det lidt lettere at finde en ledig parkeringsplads i Kolding midtby.
Kolding Kommune går nye veje for at gøre det lidt lettere at finde en ledig parkeringsplads i Kolding midtby. Fra 15. juni kan bilister via mobilen gratis booke en p-plads, som kommunen har lejet hos virksomheder, organisationer, boligselskaber, m.fl.