For mere end 14.000 år siden var der en kæmpe gletsjer foran Skamlingsbanken. Gletsjeren er for mange tusinde år siden smeltet væk, men mandag den 26. juli vender isen tilbage denne ene dag. Her har du og din familie mulighed for at komme forbi og hugge lave en skulptur ud af is.
Så er den omfattende renovering af Borchs Gård i Kolding midtby næsten færdig. Men først skal asfalten have den sidste finish, så den bliver flot, jævn og holdbar, og den centrale parkeringsplads skal stribes op. Mens det foregår, vil Borchs Gård være midlertidig lukket for parkering 27. juli og i perioden 2.-10. august.
”Alle kan noget!” Lyder det fra Jobcenter Kolding, der øger fokus på at hjælpe flere langtidsledige i småjob – det rette match skal blot findes! Småjobs viser sig nemlig ofte at være en nyttig indgang til fuldtidsbeskæftigelse samt en mulighed for den langtidsledige borger atter at etablere sig på arbejdsmarkedet.
Vil du gerne ud og sove i shelter her til sommer i Kolding Kommune? Så skal du være hurtig, da booking til dette sommerhalvår næsten er fuldt booket. Folk begyndte nemlig at booke shelters til denne sommer allerede sidste år
I mange brancher efterlyses der kvalificeret arbejdskraft – men faktisk behøver den slet ikke være så svær af finde. Et enkelt opkald til jobcenteret kan ofte være nok.
Egil Rasmussen A/S har vundet udbuddet med at opføre Christiansfelds kommende sundhedshus og begynder arbejdet på byggeriet i august umiddelbart efter sommerferien.
Det er nu muligt for barer og cafeer at fortsætte med at skænke drikkevarer helt til klokken 02:00, men flere forskellige steder i Kolding har stadig tænkt sig at lukke festen ned klokken 24:00.
Kolding Kommune har nu frigivet en digital visualisering for hvordan det nye sundhedshus i Christiansfeld kommer til at se ud. Det er der mange der ikke er specielt tilfredse med. Specielt vinduerne og kviste er de meget kritiske overfor.
Kystdirektoratet har godkendt planerne for Marina City. Nu venter Kolding Kommune på den sidste godkendelse, så byggeriet kan komme i gang.
Et spirende samarbejde mellem en række byggefirmaer og Kolding Kommune skal gøre det lettere for kommende husejere at vælge det rigtige hus til deres byggegrund. Initiativet får navnet Kolding Bygger
Mange foreninger har tabt indtægter i forbindelse med coronanedlukningen. Nu får en del af dem kommunal hjælp til en stribe arrangementer, som skal sætte gang i indtjeningen igen.
Næsten fem ud af ti i Region Syddanmark overvejer en rejse til udlandet i år. Når ferien bookes, bør man dog undersøge, hvor rejseselskabet er forsikret – ellers risikerer man at miste sine penge, advarer Forbruger Europa.
I onsdags var der semifinale og gaderne i Kolding var propfyldte med glade fans, som var klar til at heppe med når Danmark skulle spille mod England.