KIF Kolding sender i dag varme fødselsdagshilsener til Kristian Stoklund, der fylder 32 år.
I et opslag på klubbens Facebook-side fejrer de Stoklunds særlige dag med flag og festlige emojis. Klubben markerer også partnerskabet med Victorias Pizza, som står som personlig samarbejdspartner for den jubilerende spiller.
8 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Kolding. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Kolding byder på en varieret uge med alt fra motionsgymnastik for ældre, en spændende komedieforestilling, børnefilm, krolf, og fællesskab i brætspil. Der er noget for enhver smag!
I morgen er der lagt op til en spændende kampdag hos Seest Boldklub, hvor Serie 5-mandskabet og U14 drenge spiller på hjemmebane. Klubben byder på grillmad for tilskuere og spillere, som endnu engang bliver tændt op af Øyvind.
Som noget nyt vil Seest Boldklub denne dag afprøve et nyt betalingssystem, Pay4it, hvor både kort og MobilePay kan anvendes. Dette system vil fremover være standarden på hele anlægget og sikre en hurtig og nem betaling ved fremtidige arrangementer.
Kampene finder sted kl. 13:30, hvor Serie 5 møder Kolding IF, og kl. 14:00, hvor U14 møder Vinding. Klubben opfordrer alle til at komme og støtte de lokale drenge.
Under DM 10km i Aarhus, afholdt af Aarhus 1900, deltog to atleter fra Kolding KFUM Atletik og Motion i det gode forårsvejr. Begge forsøgte sig med den nye distance.
Hjalte imponerede ved at færdiggøre løbet på 36.36 minutter, hvilket sikrede ham en sjetteplads i aldersgruppen for drenge 16-17 år. Trods konkurrenterne formåede han at sætte en personlig rekord.
Grys debut på distancen blev desværre afbrudt, da hun måtte udgå efter at have vrikket om på foden. Klubben ønsker Hjalte tillykke med præstationen og ser frem til flere konkurrencer.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Kolding.
Hos Kulturforum Würth Kolding kan besøgende nu opleve en ny udstilling, der fokuserer på formens betydning, når farven træder i baggrunden. Udstillingen har værker af kunstnerne Alfred Haberpointner, Eduardo Chillida og Robert Jacobsen, som alle arbejder med kontrastfyldte former i sort og hvid og rå materialer.
Her er det ikke farven, men derimod strukturen og energien i træ og metal, som skaber en iøjnefaldende visuel oplevelse. Besøgende kan kan opleve dette kunstneriske samspil søndage fra kl. 11 til 15, med fri entré og parkeringsmuligheder ved døren.
Kolding Boldklub har delt målscoringen fra den spændende kamp mod Fredericia fF, der blev spillet lørdag den 11. april 2026. Det blev en fremragende dag på banen for Kolding, der kunne fejre en solid 3-1 sejr over modstanderne.
Kampens helt blev Gabriel Papian, som med tre mål spillede en afgørende rolle for Koldings sejr. Mads Isaksen åbnede scoringen for Kolding med målet til 1-0, hvorefter Papian brillerede med sin hattrick. Kampen blev spillet i Pierre Park, hvilket markerer endnu en succesoplevelse for Kolding Boldklub, som én af Danmarks stærke fodboldklubber.
Kolding Boldklub kunne lørdag fejre to sejre og point til alle tre af holdene. JS og Serie 4 holdene sikrede sig begge en 3-1 sejr, mens Serie 1 opnåede en uafgjort med 2-2.
Klubben roser den støtte, som publikum og medlemmer har vist ved at bidrage til liv og aktivitet i klubhuset og caféen. Klubben udtrykker stor taknemmelighed og understreger, at de indsamlede penge går direkte til klubbens arbejde.
Så er der nyt fra Nybolig Kolding
Drømmer I om en moderne villa med en enestående udsigt over Kolding Fjord? Nybolig Kolding præsenterer denne 180 m² bolig med renoverede detaljer fra 2006, der kombinerer funktionalitet og lys i en attraktiv indretning. Med både indbydende interiør, minimal havepasning, og en praktisk beliggenhed nær skoler og indkøb, kan I opleve det bedste fra begge verdener – privatliv og nærhed til naturskønne...
Kolding Boldklub inviterer til en spændende dag på hjemmebanen, Pierre Park, hvor der i morgen er lagt op til et fyldigt program med både JS-, Serie 1- og Serie 4-kampe på plakaten.
Klubben opfordrer fans og lokale til at møde op og yde deres støtte fra sidelinjen. Der er lagt op til en social dag, hvor alle opfordres til at tage vennerne med for at støtte spillerne.
"Løwen" er klar ved grillen, så tilskuerne kan se frem til både fodbold i topklasse og lækre forfriskninger.
I en intens atmosfære i AL Sydbank Arena triumferede KIF Kolding i det første playoffopgør mod Aarhus Håndbold. Kampen blev overværet af 2744 entusiastiske tilskuere, der så Kolding-holdet snuppe sejren.
Jens Svane skilte sig ud som kampens topscorer med imponerende 7 mål. Holdet udtrykker deres taknemmelighed for opbakningen fra fansene og understreger deres kampånd med hashtagget #ViKæmperForKolding.
UngKolding inviterer lokale til at prøve kræfter med nye aktiviteter de næste fire uger. Initiativet giver mulighed for at deltage på forskellige hold og skabe nye fællesskaber i trygge rammer.
Der er plads til alle, uanset om interessen ligger i kreative, aktive eller andre slags aktiviteter. UngKolding opfordrer nysgerrige til at deltage og lære noget nyt i en inkluderende atmosfære.
Interesserede kan finde yderligere information og se de specifikke hold på UngKoldings hjemmeside.
GAME Street Hub Kolding er på jagt efter en engageret koordinator til at lede projekter inden for streetkultur og gadeidræt. KulturKolding annoncerer stillingen via Facebook og opfordrer personer med passion for inkluderende fællesskaber og aktiviteter for børn og unge til at søge.
Den nye koordinator vil få en central rolle i at organisere events og samarbejde med lokale ungdomsaktører og frivillige. Dette er en perfekt mulighed for dem, der ønsker at gøre en forskel og skabe meningsfyldte aktiviteter i Kolding. Interesserede opfordres til at læse mere via det vedhæftede link.