Den 13. december er luciadag. Men hvad er det egentligt, vi fejrer, og hvor stammer traditionen med luciaoptog fra?
Den 13. december er lig med luciadag. Hvis du også kunne tænke dig at opleve et af de smukke luciaoptog tæt på dig, kan du læse med her og se, hvor i Kolding du kan opleve de lysende optog.
Torsdag aften sikrede KIFs Serie 1-herrer sig oprykning til Jyllandsserien, da de vandt med 31-24 over FSH Holsted i
Fredag den 16. december kan bilister i og omkring Kolding glæde sig over chancen for en tidlig julegave. Her markerer energiselskabet DCC Energi nemlig åbningen af den nye Shell Express på Vejlevej. Fra kl. 14.00-17.00 sælges alt Shell-brændstof til bare 9,99 kr. per liter. Al indkørsel under festlighederne sker fra Vejlevej i sydgående retning.
Søndag den 11. december slutter forsøget, som har givet cyklisterne lov til at cykle i gågaderne i Jernbanegade, Akseltorv og Torvegade i Kolding midtby alle døgnets timer. Herefter er det som tidligere kun tilladt at cykle i gågaderne kl. 19-09.
Med smil på læben, sved på panden og hurtige ben blev der tirsdag dyrket sport til Koldings allerførste Jule-OL. Dagens program stod på alt lige fra zumba til gåture og stod dermed i bevægelsens tegn for 160 borgere med fysiske og/eller psykiske funktionsnedsættelser.
Tirsdag aften skulle KIFs Serie 1-herrer en tur til